توجه به افراد کم‌توان و معلول در راستای گسترش شمولِ مالی  

حدود یک میلیارد نفر از جمعیت جهان (نزدیک به 15 درصد از کل جمعیت جهان) با نوعی معلولیت مواجه هستند. 80 درصد از این افراد در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند. تعداد زیادی از این جمعیت معلول دسترسی مناسب به خدمات مالی رسمی ندارند. با تحت توجه قرار دادن این افراد و سفارشی‌سازی و بهبود خدمات و محصولات مالی برای آن‌ها، سطح شمول مالی در کل جامعه، افزایش خواهد یافت.

در سطح جهان، تلاش‌هایی در راستای گسترش شمول مالی از طریق افزایش میزان دسترسی افراد معلول و کم‌توان به خدمات مالی صورت گرفته است. به عنوان یک مثال، در سال 2010 موسسه‌ی CFI برنامه‌ای تحت عنوان «مرزهای جدید در دسترسیِ مالی: افراد دارای معلولیت» را راه‌اندازی و میزگردی به میزبانی بانک جهانی برگزار کرد. این مرکز در حال فعالیت روی پروژه‌هایی تحت عناوین ذیل است:

  1. A disability inclusion demonstration project with the microfinance institution Fundación Paraguaya
  1. Advocacy via the Center’s blog, newsletter, messaging outlets, conferences, and engagement with key decision-makers
  • Collaboration with the Smart Campaign to develop practices and tools to implement the newly proposed client protection principle on non-discrimination

در کشور ما نیز برخی بانک‌ها و شرکت‌های فین‌تک، در طراحی محصولات و خدمات مالی خود به این مساله توجه کرده‌اند اما هنوز این تلاش‌ها منجر به رضایت کامل این قشر از کاربرانِ خدمات مالی نشده است. از این رو، شایسته است توجه بیشتری صرف این مقوله شود و در طراحی خدمات و محصولات و به‌ویژه در طراحی واسط‌های کاربری و نیز طراحی و توسعه‌ی تجربه‌ی کاربری، نیازمندی‌های خاص این افراد نیز در نظر گرفته شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.