فناوری تایپ ذهنی فیسبوک

با توجه به پیشرفت های روزافزون تکنولوژی در سراسر جهان شرکت فیسبوک گامی بلند در راستای ارتقا این مهم برداشت. این شرکت تحقیقاتی را روی عینک‌های واقعیت افزوده انجام داد و به دنبال آن است که  قابلیت  منحصربفرد تایپ کردن  با سیگنال‌های ذهنی را برای کاربرانش فراهم آورد. بشرط تحقق این مهم، ما از استفاده از صفحه کلید بی نیاز می­شویم.

با گذشت دوسال از تحقیقات، شرکت  فیسبوک روز سه‌شنبه هفته پیش بیان کرد که این هدف علمی تخیلی با پیشرفت های اخیر تکنولوژی، قابل دستیابی است. آزمایشگاه واقعیت مجازی فیسبوک، بخش واقعیت مجازی و واقعیت افزوده این کمپانی را دربردارد. مارک چویلت، سرپرست تحقیقات این آزمایشگاه می‌گوید: هدف ما ایجاد روش تعاملی انعطاف‌پذیر ارتباط با مخاطبان است؛ درحالیکه با استفاده از عینک‌های واقعیت افزوده، بدون استفاده از دست بتوانند به شکلی امن با این شرکت به تعامل بپردازند.

این غول رسانه‌های اجتماعی، دو سال قبل در مجمع توسعه‌دهندگان خود موسوم به F8، اذعان داشت که درپی ایجاد یک وسیله پوشیدنی است که فعالیت‌های مغزی افراد را برای شناسایی سخنان از پیش تعیین شده مورد استفاده قرار دهد.

این شرکت چندملیتی و بزرگ  برای رسیدن به هدف تعیین شده با دانشگاه کالیفرنیای سان‌فرانسیسکو همکاری داشت. روز سه‌شنبه فیسبوک عنوان کرد که براساس نتیجه تحقیقات صورت پذیرفته، این امکان هست که درلحظه فعالیت‌های مغزی افراد را رمزگشایی کرده و به شکل متن درآورد.

این اولین قدم برای توسعه سیستمی این شرکت بود تا باخواندن مغز، توانایی تایپ کردن را تا ۱۰۰ لغت در دقیقه تکامل بخشید. چویلت گفت: «تحقیقات دانشگاه کالیفرنیای سان‌فرانسیسکو گمانه زنی براین مطلب است که امکان سخن گفتن در سکوت نیز هست. علاوه بر آن، با استفاده از این تحقیق می‌توانیم پی ببریم که برای طراحی  و ساخت یک رابط کاربری سخن گفتن بی‌صدا، کدام سیگنال‌های عصبی نیاز است.»

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیای سان‌فرانسیسکو بخشی از یک پروژه بزرگتر به نام  «پروژه استنو»، این تحقیق را کردند. در این پژوهش از داوطلبانی کمک گرفته میشد که قابلیت گفتار عادی داشتند و زیر عمل جراحی مغز یا درمان صرع رفته بودند. هدف پژوهشگران دانشگاه چنین بود که با استفاده از رکوردهای مغزی، صدای افرادی که قدرت تکلم ندارند را به آن‌ها بازگردانند.

با جراحی مغز، الکترودهایی که به طور موقتی در بخش‌هایی از مغز افراد قرار داده می‌شد تا فعالیت‌های آن‌ها را برای یک هفته شناسایی کند. این امر به پزشکان  برای اطلاع از حملات احتمالی تشنج کمک میکند و از سوی دیگر، به پژوهشگران برای انجام مطالعات فعالیت‌های مغزی مرتبط با سخن گفتن کمک میکند. پژوهشگران دریافتند که فعالیت‌های مغزی ثبت شده در زمان سخن گفتن را می‌توان درلحظه  ترجمه کرده و به شکل متن درآورد.چویلت بیان کرد:

بطور معمول، پژوهشگران داده‌ها را جمع‌آوری و تحلیل میکنند؛ ولی دانشگاه کالیفرنیای سان‌فرانسیسکو اعلام کرده که می‌تواند این کار را درلحظه انجام میدهد. در صورت تحقق این امر، برقراری تعامل امکان‌پذیر می‌شود.

دیوید موزز، یکی از محققان دانشگاه کالیفرنیای سان‌فرانسیسکو در روز سه‌شنبه با انتشار پست وبلاگ عنوان کرد: «نمونه اولیه استفاده تکنولوژی در راستای شناسایی کلمات و عبارات گفتاری است … امید است که با گذر زمان و تحقیقات بیشتر در آینده، دقت و انعطاف‌پذیری ترجمه فعالیت‌های مغزی افزایش پیدا خواهد کرد.»

مرحله بعدی پروژه استنو تعیین  نحوه  استفاده از فعالیت‌های مغزی برای برقراری ارتباط را به افراد ناتوان بازگرداند یا خیر؟ با توجه به اظهارات مدیر فیسبوک، این شرکت در مرحله جدید، تامین بودجه و پشتیبانی امور مهندسی را برعهده دارد. شرکتهای مختلفی در حوزه تکنولوژی و در مسیر استفاده از قدرت مغز انسان در زمینه تکنولوژی‌های روز گام برداشتند.

«نئورالینک» شرکتی که توسط بنیان‌گذار تسلا، یعنی الون ماسک پشتیبانی می‌شود. این شرکت با هدف شناسایی فعالیت‌های عصبی، یک حسگر مغزی را آزمایش کرده و در حال حاضر، در پی آزمایش حسگر مذکور را روی نمونه‌های انسانی است.

همچنین گوگل نیز فعالیت‌هایی را در راستای ارتقای عینک‌های واقعیت افزوده خود انجام می‌دهد. این عینک‌ها که با نام عینک‌های گوگل شناخته می‌شوند، محصولاتی مشتریان سازمانی هستند. این شرکت به سوالات درباره احتمال برنامه‌ریزی توسعه یک رابط کاربری کامپیوتری مغزی، پاسخی نداده.

تحقیقات فیسبوک سوالات زیادی را درپی داشته است. اولا، مخاطبین نگرانی­ درباره مسائل مرتبط با حریم شخصی هستند و می‌گویند اگر به شرکت‌هایی مانند فیسبوک و گوگل اجازه بدهیم که به مغز ما دسترسی داشته باشند، امکان سو استفاده از اعتماد افراد فراهم می­شود. سوالات مهم دیگری نیز طرح شده است؛ برای نمونه، این دستگاه چگونه می‌تواند بین سخنی که یک شخص می‌خواهد به زبان بیاورد و سخنی که نمی‌خواهد بگوید، تمایز قائل شود.چویلت اعلام کرد: فیسبوک می‌داند که مسائل پیچیده بسیاری وجود دارد.

او گفت: «ما نمی‌توانیم به تمامی سوال‌های بنیادین پاسخ دهیم، حتی از بسیاری از آن‌ها حتی آگاهی هم نداریم. آن‌چه ما قادر به انجام آن هستیم بحث و گفتگو درباره آنهاست.»

این سخن بدین معناست که فیسبوک با هدف توسعه این نوع از محصولات، رویکردی شفاف را در پیش بگیرد. چویلت برآورد می‌کند: «درست است که نتایج تحقیقات اخیر، ما را به هدف نهایی خود در توسعه یک وسیله پوشیدنی برای کنترل مغز نزدیک کرده‌اند، ولی چنین محصولی با یک شکاف زمانی 10 ساله قابل عرضه به بازار است.» وی اضافه کرد : نتایج تحقیقات ثابت می‌کنند که ترجمه فعالیت‌های مغزی و تبدیل سخنان از پیش تعیین شده به متن، قابل اجرا و تحقق پذیر است؛ ولی برای این‌که بتوانیم این کار را بدون کاشت الکترود در مغز انجام دهیم، نیازمند تلاش پیگیر است.

در سال ۲۰۱۸، پژوهشگران دانشگاه لندن و دانشگاه استفورد مقاله‌ای را در کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده آمریکا چاپ کردند. در این مقاله اشاره شده است : «در حال حاضر، هیچ تکنولوژی ویژه ای وجود ندارد که بدون عمل جراحی، بتواند احتمال انجام یک فعالیت را شناسایی کند.» در ادامه در مورد توسعه این تکنولوژی گفته شده: «چنین امری در کوتاه مدت و تنها بر پایه شور و شوق فعالان سیلیکون‌ولی امکان‌پذیر نیست.»

فیسبوک اظهار کرده که برای ایجاد یک دستگاه مغزی دارای قابلیت رمزگشایی از کلمات، با آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جانز هاپکینز نیز همکاریهایی داشته است.

چویلت اعلام کرده است :امروزه، در حوزه تکنولوژی‌های محاسباتی، روزهای هیجان‌انگیزی را سپری می‌کنیم. برای اولین بار در دهه ۱۹۷۰ میلادی بود که صحبت‌هایی در مورد محاسبات مغزی مطرح شد؛ ولی تنها در طی ۱۰ الی ۱۵ سال گذشته دریافتیم چنین امری شدنی نیست.

منبع: فورچون

READ  ثبت‌نام طرح راه‌اندازی «شبکه‌ی تلفن همراه سازمانی (MVPN)» به‌صورت رایگان در شرکت داده‌ورزی سداد

تکنولوژیمقالات

الون ماسکتکنولوژی محاسباتیجانز هاپکینزدانشگاه کالیفرنیای سانفرانسیسکورمزگشاییسیگنال ذهنیعینک گوگلفیسبوککتابخانه ملی ایالات متحده آمریکاکنترل مغزواقعیت افزودهواقعیت مجازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *