تحول دیجیتال (Digital Transformation) به معنای به‌کارگیری، توسعه و حاکم نمودن فناوری‌های دیجیتال برای ایجاد بهبود در عملکرد سازمان و تغییرات بنیادین و تدریجی در اصول و منطق کسب‌و کار، نه تنها بر فرایندهای عملیاتی کسب‌و کار تاثیر می‌گذارد، بلکه محصولات، ساختار سازمانی و نیز مفاهیم مدیریتی سازمان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. در بستر چنین تحولی، سازمان‌ها با پیامدهایی نیز روبرو خواهند شد. از جمله‌ی این پیامدها می‌توان به مسطح‌تر شدن سازمان‌ها، افزایش دسترس‌پذیری ابزارهای فناورانه جهت ارزیابی تصمیم‌سازی‌های سازمان و تسهیل انتقال شایستگی‌ها و افزایش قابلیت جابجایی و انعطاف‌پذیری کارکنان اشاره کرد. تحول دیجیتال بر روی جنبه‌های مختلف کسب‌وکار تاثیر می‌گذارد. این تاثیرات نه تنها بر روی فرآیندهای اجرایی، که بر روی مدل‌های کسب‌وکار و مدل‌های درآمدی نیز کاملا مشهود است. بسیاری از مدل‌های کسب‌وکار سنتی دیگر پاسخ‌گو نیستند. لازم است مدل‌های کسب‌وکار و مدل‌های درآمدی سنتی، بازسازی شوند و حتی مدل‌های جدیدی برای کسب‌وکار تعریف شود. در صنعت بانکداری امروز، یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند باعث موفقیت یک بانک شود، توجه کافی به مبحث «مشتری مداری» می‌باشد. درسال ۲۰۱۶ این، اولویت اول بانک‌ها در مسیر تحول دیجیتال بوده است. فناوری‌های نوین دیجیتال، می‌توانند به عنوان ابزارِ تحققِ این ایده به ایفای نقش بپردازند. مدل‌های جدید در حوزه‌ی بانکداری، به‌ویژه بانک‌داری دیجیتال که در سال‌های اخیر در بسیاری از بانک‌های پیشرو در جهان عملیاتی شده است، حاصل تمرکز روزافزون بانک‌ها بر روی تحول دیجیتال می‌باشد. امروزه، انتظارات مشتریان، فشار سنگینی بر رهبران کسب‌و کار وارد می‌کند و آن‌ّها را وادار به ایجاد تغییر در روش تنظیم استراتژی‌ها و نحوه‌ی اداره‌ی کسب‌وکارشان می‌کند. نیازمندی‌های جدید، هزینه و پیچیدگی بیشتری را به کسب‌و کار تحمیل می‌کند. رهبران کسب‌و کارها از فناوری اطلاعات برای افزایش بهره‌وری و بازدهی، دستیابی به بازارهای جدید و بهینه‌سازی زنجیره‌ی تامین استفاده می‌کنند؛ اما مساله‌ی جدید این است که انتظارات مشتریان مدام در حال افزایش است.

READ  چگونگی راه اندازی آزمایشگاه تجزیه و تحلیل داده توسط شرکت آلمانی

«تحول دیجیتال»، عبارت‌ است از مجموعه‌ اقدام‌های سازمان‌ها برای بکارگیری فناوری‌های جدید دیجیتال و بهره‌گیری از منافع این فناوری‌ها. تحول دیجیتال، نه تنها بر فرایندهای عملیاتی کسب‌و کار تاثیر می‌گذارد، بلکه محصولات، ساختار سازمانی و نیز مفاهیم مدیریتی سازمان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. باید توجه داشت که به‌کارگیریِ صرفِ فناوری و استفاده از  دستاوردهای فناوری اطلاعات، منجر به تحول دیجیتالی در سازمان نخواهد شد؛ چه بسا سازمان‌هایی باشند که از ابزارهای دیجیتال استفاده می‌کنند اما همچنان همان کارها و فعالیت‌های قبل از دوران دیجیتالی شدن را تنها با ابزاری متفاوت انجام می‌دهند، بدون اینکه تحول دیجیتالی را درک و  تجربه کنند

منابع و مراجع

]1[ «تحول دیجیتال چیست؟»، مهرالبرز دیجیتال، ماهنامه فرهنگی-آموزشی موسسه آموزش عالی مهرالبرز، شماره اول، خرداد ۹۷، http://www.mehralborz.ac.ir/doc/digitalmehralborz/DigitalMehralborz-01.pdf

[2] Matt, Christian & Hess, Thomas & Benlian, Alexander. (2015). Digital Transformation Strategies. Business & Information Systems Engineering. 57. 339-343. 10.1007/s12599-015-0401-5.

]3 [ خالقی, فرامرز، ۱۳۹۶، نقش فناوری در تحول دیجیتال بانکی، هفتمین همایش ملی بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، تهران، پژوهشکده پولی و بانکی.

https://www.centerforfinancialinclusion.org/about/what-we-do/mainstreaming-financial-inclusion-best-practices/

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *