نوآوری، نوآوریِ باز و فینوداد


«نوآوری»، عبارت است از «به‌کارگیری ایده‌های نوین ناشی از خلاقیت». در واقع به پیاده‌سازی ایده‌های ناشی از خلاقیت که به صورت یک محصول یا خدمت نوین ارائه شود، نوآوری گفته می‌شود. باید توجه داشت که نوآوری با ایده‌پردازی و اختراع متفاوت است. اختراع به معنای «پدیدآوردن محصول جدید» است، اما نوآوری، مفهومی فراتر از آن است و به معنای «معرفی محصولی تازه» است که همراه با «ابداع» و «عرضه» انجام می‌پذیرد. هالت، نوآوری را در مفهومی گسترده، به عنوان «فرآیندی برای استفاده از دانش یا اطلاعاتِ مرتبط، به‌منظور ایجاد یا معرفی چیزهای تازه و مفید» تعریف کرده است. امروزه، نوآوری، یکی از مهم‌ترین عوامل رشد اقتصادی به‌شمار می‌رود.

«نوآوری باز (Open Innovation)» مفهومی است که نخستین بار توسط هنری چسبرو (Henry Chesbrough) دانشیار و مدیر گروه مرکز نوآوری باز در مدرسه مالی Haas در دانشگاه کالیفرنیا مطرح شد. او در کتابی به همین نام به معرفی این اصطلاح پرداخت.  البته، ایده و بحث درباره آن به سال‌های قبل‌تر از آن، یعنی دهه ۱۹۶۰ میلادی برمی‌گردد.

در الگوهای سنتیِ تولید که به مدل‌های عمودی نیز معروفند، تولید یک محصول معمولا از یک فرآیند تحقیق و توسعه‌ی درون‌سازمانی نشأت می‌گیرد. نوآوری باز به استفاده‌ی همزمان از دانش و ایده‌های خارج از سازمان و دانش و ایده‌های داخل سازمان در راستای شتاب‌دهی به نوآوری سازمانی، تاکید دارد. به بیانی دیگر، سازمانی که به نوآوری باز روی آورده باشد، اهمیتی به منبع و منشأ ایده‌ها (داخلی یا خارجی بودن آن‌ها) نمی‌دهد. چنین سازمانی، با رویکردی باز، پذیرای ایده‌ها و خلاقیت‌های درون‌سازمانی و برون‌سازمانی است و حتی ایده‌های خارجی و داخلی را در صورت نیاز، ترکیب می‌کند تا با ایجاد محصولات و خدمات بهتر، ارزش‌آفرینی بیشتری داشته باشند. با توجه به گستردگی روزافزون علوم و فنون و فناوری‌ها و محدودیت‌های سازمان‌ها و عدم امکان کسب دانش در تمامی حوزه‌ها، چنین دیدگاهی مسلما قابل توجیه است.

READ  8 مولفه نوآوری

رویکرد مرکز نوآوری فینوداد در مواجهه با نوآوری، رویکردی مبتنی بر نوآوریِ باز در حوزه‌ی فناوری مالی است. در این راستا، فینوداد در دانشگاه‌‌های معتبر کشور مراکزی را راه‌اندازی کرده و خواهد کرد تا با شناسایی و جذب نخبگان و دریافت ایده‌ها در محیط‌‌های پویای دانشگاهی، ضمن گسترش شبکه‌ی کارآفرینی و ارزش‌آفرینی، بتواند با حمایت از نوآوری‌های فناورانه، نقشی پررنگ در رفع چالش‌های حوزه‌ی فناوری مالی کشور ایفا کند.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *