کارنامه غول‌های تکنولوژی در مبارزه با فقر و بی‌سوادی


 

کارنامه غول‌های تکنولوژی در مبارزه با فقر و بی‌سوادی

در خارج از آمریکا ، هر فردی که روزانه حتی 1.5 دلار درآمد نداشته باشد، فقیر شناخته می‌شود. با توجه به عزم راسخ دولت مردان برای پایان دادن به فقر هنوز هم 736 میلیون مرد، زن، کودک در شرایط فقر زندگی می‌کنند.در این راستا، یکی از پرظرفیت‌ترین حوزه‌های فناوری هوش مصنوعی و زمینه‌های مرتبط با آن است که به کمک آن نوآوری‌های جالبی شکل گرفته است.

شناسایی فقر با بهره‌گیری تصاویر ماهواره‌ای و یادگیری عمیق

دربسیاری کشورهای درحال توسعه، داده‌های قابل اعتمادی از متغییرهای اقتصادی وجود ندارد زیرا زیرساخت و امکاناتی ضعیف دارند و دقت لازم برای جمع‌آوری اطلاعات بهره‌مند نیستند. صاحبان قدرت برنامه ویژه خود را دارند و داده‌ها می‌تواند بهتر از وضعیت موجود باشد که چنین وضعیتی شرایطی نامناسب برای توسعه اقتصادی است زیرا اولین لازمه برنامه ریزی درست دارا بودن داده با کیفیت است.

برای از میان برداشتن این مشکل دانشمندان دانشگاه استنفورد با استفاده از تصاویر ماهواره ای و پردازش آنها با روشهای هوش مصنوعی توانستند با دقت بالاتری مناطق فقیر را بشناسند.

مبارزه ای بی ام با بی‌سوادی

آیا می‌توانید تصور کنید چت بات جایگزین معلمان در مناطق فقیر شوند. معلمان هوش مصنوعی می‌توانند دانش آموزان را بر اساس برنامه درسی کنترل شده آموزش دهند. از مزایای این طرح کمبود مهارت در مناطق فقرنشین کم می‌شود و دوم اینکه متناسب با هر دانش آموز ارزیابی عملیاتی صورت می‌گیرد و ارزیابی دانش با دقت بالاتری اندازه‌گیری می‌شود. در این راستا ای بی ام به تاسیس بخشی به نام SGD پرداخته از هوش مصنوعی برای حل مساله فقر بهره می‌گیرد. به علاوه یکی از نوآوری فنی این شرکت Simpler voice است، این فناوری به دنبال از بین بردن بی‌سوادی است.

علی بابا و مبارزه با فقر

شرکت چینی علی بابا  به عنوان بزرگترین خرده‌فروشی جهان شناخته می‌شود و در زمینه ‌هایی مثل هوش مصنوعی و رایانش ابری به شدت فعال است اقدامات متعددی در زمینه مبارزه با فقر صورت داده است. برای نمونه علی بابا و برنامه جهانی غذا سازمان ملل متحد در یک پروژه مشترک کاهش فقر کار می‌کردند که این پروژه کشاورزان استان آنهویی در شرق چین را از طریق تجارت الکترونیک به مصرف‌کنندگان متصل می‌کرد. پروژه‌ای دیگر که علی بابا در سال2018 کلید زد Hunger Map Live  بود که در واقع سیستم پیشگام جهانی نظارت بر گرسنگی است که از هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و تجزیه و تحلیل داده‌ها برای پیش بینی و رصد میزان و شدت گرسنگی در بیش از 90 کشور استفاده می‌کند و با استفاده از برنامه ذکر شده جامعه جهانی می‌تواند برآورد دقیقی از نا امنی غذایی دسترسی پیدا کندکه این انقلاب مهم در زمینه برنامه ریزی امنیت غذایی است.

 

READ  هوش مصنوعی به سه روش احساسی‌تر می‌شود

 

تکنولوژیدسته‌بندی نشده

ای بی امخرده فروشیعلی باباغول تکنولوژیکلان دادههوش مصنوعییادگیری عمیق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *