این روزها شایعات زیادی در مورد اینکه شرکت اپل به زودی خودروی برقی تولید خواهد کرد در فضای مجازی را پرکرده است. صحبت ها پیرامون اینکه اپل متخصصی به نام تسلا را که در زمینه خودرو فعالیت می‌کند این روز‌ها در رسانه‌ها زیاد به چشم می‌خورد.

چنین می‌نماید که شرکت اپل، داگ بتس (Doug Betts) را که یکی از با تجربه ها در صنعت خودرو سازی است را استخدام کرده است. وی از سال ۲۰۰۷ مدیر واحد عملیات و کیفیت در شرکت خودرو‌سازی فیات کرایسلر است.

بتس از سال ۱۹۹۷ به طور حرفه‌ای در زمینه صنعت خودرو فعالیت داشته است و عناوینی نظیر نایب رییس ارشد در شرکت نیسان و مدیر کل شرکت خودروسازی تویوتا را برعهده داشته است.

هم اکنون و با توجه به اینکه بتس در پروفایل Linkedin خود واحد عملیات شرکت اپل را درج کرده است، این شایعه که اپل بر روی ساخت خودرو کار می‌کند را تقویت کرده است. البته موارد دیگری نیز بوده است مثلا گزارشی که چند ماه پیش منتشر شد و در آن چند صد نفر در یکی از آزمایشگاه‌های کوپرتینو بر روی خودروی برقی با نام تجاری اپل کار می‌کردند. همچنین اپل مدیر واحد تحقیق و توسعه شرکت مرسدس بنز در شعبه آمریکای شمالی را هم استخدام کرده است.

طبق گزارش جدید«Economic Daily News ، تولیدکنندگان تایوانی در حال آمادگی برای تولید قطعات خودروی الکتریکی اپل با نام «اپل‌کار» برای سه ماهه دوم سال آینده میلادی هستند. ظاهرا اپل به صورت پنهانی چند نمونه اولیه این خودرو را در کالیفرنیا مورد بررسی و آزمایش قرار داده. این شرکت در سال ۲۰۱۷ توانست برای آزمایش ماشین‌های خودران در کالیفرنیا مجوز بگیرد و در همان سال یک SUV لکسوس با تجهیزات LiDAR رویت شد.

در حالی که طبق اعلام بسیاری از منابع اپل کار (Apple Car) در فاصله سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۵  معرفی می‌شود، در گزارش جدید به مدیر یک سازنده تایوانی معروف اشاره شده که طبق گفته وی، اپل به دنبال معرفی خودروی برقی خود در سپتامبر ۲۰۲۱ است.

اگرچه قادر به پذیرش و عدم پذیرش این ادعا نیستیم، اما عرضه زودهنگام این خودرو مایه تعجب و شگفتی است چرا که شرکت‌ها با بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا مواجه‌اند. چندین روز پیش گزارشی به مذاکرات مقدماتی میان تامین‌کنندگان قطعات خودروهای الکتریکی و اپل اشاره داشت بیانگر این نکته است که این پروژه هنوز در مراحل اولیه قرار دارد. این گزارش به همکاری اپل با TSMC برای تولید تراشه ماشین خودران اشاره داشت.

در سال‌های اخیر گزارش‌های زیادی درباره خودروی الکتریکی اپل منتشر شده که تفاوت‌هایی با یکدیگر داشتند. با این وجود اکثر آن‌ها به توسعه یک خودرو با فناوری‌ها خودران و هوش مصنوعی اشاره می‌کنند.

با توجه به این مساله که اکثر تولیدکنندگان خودرو چندین ماه پیش از عرضه یک محصول جدید، آن را به نمایش می‌گذارند، شاید در اواخر ۲۰۲۱ اپل تنها عرضه خصوصی بگذارد تا اکران عمومی! در نهایت باید گفت تا به امروز برخی گزارش‌های Economic Daily News  به واقعیت پیوسته‌اند، بنابراین شاید دو سال زودتر از انتظار خودروی الکتریکی اپل وارد بازار شود.

منبع : techrader

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.