مهم‌ترین فناوری همه منظوره عصر حاضر، هوش مصنوعی به خصوص یادگیری ماشین است. سیستم یادگیری ماشین در بسیاری موارد جایگزین الگوریتم‌های قدیمی‌تر شده‌اند و اکنون بسیاری از کارهایی را که قبلا توسط انسان انجام می‌شد، بهتر از خود آنها انجام می‌دهند.

  • یادگیری ماشین با نرم‌افزارهای پیش از آن تفاوت زیادی دارد؛ نرم‌افزارهای قبلی برای ارائه نتیجه‌‌‌ای به خصوص برنامه‌نویسی می‌شدند، اما یادگیری ماشین می‌تواند از مثال‌هایی که دریافت می‌کند یاد بگیرد.
  • سازمان‌هایی که می‌خواهند از یادگیری ماشین استفاده کنند، باید سه موضوع را بدانند؛ اول اینکه افراد دارای مهارت کار با هوش مصنوعی به سرعت در حال افزایش هستند؛ دوم اینکه شرکت‌ها می‌توانند سخت‌افزارها و الگوریتم‌های هوش مصنوعی را خریداری یا در صورت نیاز اجاره کنند؛ سوم اینکه برای استفاده از یادگیری ماشین نیازی به داده‌های فراوان نیست.
  • سیستم‌های یادگیری ماشین قابلیت تفسیر پایینی دارند. یعنی انسان‌ها نمی‌دانند از این سیستم‌ها چطور به نتایج نهایی خود برسند. این موضوع باعث به وجود آمدن سه نوع ریسک می‌شود؛ اول اینکه ماشین‌ها سوگیری پنهانی دارند؛ دوم این‌که نمی‌توان مطمئن بود که سیستم یادگیری ماشین می‌تواند در حوزه‌های حیاتی خوب عمل کنند و سوم اینکه وقتی سیستم‌های یادگیری ماشین خطایی می‌کنند، شناسایی دلیل مشکل و تصحیح آن بسیار دشوار است.
  • شرکت‌هایی که وظیفه‌شان را بین انسان‌ها و ماشین تقسیم می‌کنند، مزیت رقابتی‌شان را نسبت به رقبا از دست می‌دهند، اما آنهایی‌که قابلیت‌های هوش مصنوعی را با قابلیت‌های انسانی ترکیب می‌کنند، مزیت رقابتی بیشتری خواهند داشت.
READ  معرفی اصول 31 تا 40 TRIZ از اصول چهل‌گانه

فناوری‌های تحول‌آفرینمقالاتهوش مصنوعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *