موسس صرافی بیت کوین BTC-e به نام «الکساندر وینیک» به جرم پولشویی در دادگاهی در پاریس به بیش از 5 سال حبس و جریمه 121 هزار دلاری محکوم شد.

مدیرعامل BTC-e با حکم بین‌المللی صادر شده توسط وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا (DOJ) در سال ۲۰۱۷ دستگیر و در سال جاری میلادی تحویل فرانسه داده شد. وزارت دفاع آمریکا این فرد را به پولشویی متهم کرده. این فرد در حقیقت این صرافی ارزهای دیجیتال منابع حملات سایبری را قبول می‌کرده است.

شرکت امنیتی «Wizsec» از ارتباط میان حساب‌های شخصی وی و منابع مالی مسروقه ازصرافی «Mt. Gox» خبر داده بود. در سال ۲۰۱۴ نزدیک به ۴۸۰ میلیون دلار بیت‌کوین از سرویس‌ صرافی Mt.Gox گم شد و مدیرعامل این صرافی، «مارک کارپلیز» آن را به ضعف سیستم نسبت می‌داد.

وزارت دادگستری آمریکا وینیک را به ۱۷ مورد پولشویی وکلاهبرداری به ارزش ۴ میلیارد دلار از زمان تاسیس صرافی او در سال ۲۰۱۱ متهم کرده است. علاوه بر DOJ، دادستان‌های فرانسه هم او را به جرایمی مانند اخاذی، آسیب رساندن به سیستم‌های پردازش خودکار اطلاعات متهم نموده‌اند.

برمبنای شواهد مقامات فرانسوی، وینیک به توسعه باج‌افزار «Locky» کمک کرده. این باج افزار از طریق ایمیل در فاصله سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ کسب و کارها و سازمان‌های فرانسوی را مورد سواستفاده قرار داد.

وینیک در دادگاه عنوان کرده که تنها یک اپراتور فنی است که طبق دستورات مدیران BTC-e انجام وظیفه می‌کرده. در صورتی که وینیک به علت پولشویی و کلاهبرداری مجرم شناخته شده، وضعیت بدتری هم می‌توانست رخ دهد اما دادستان‌ فرانسه تنها توانسته‌اند یکی از ۱۴ اتهام علیه وینیک را به اثبات برساند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.