فناوری گارتنر؛ رایانش ابری

تکنولوژی رایانش ابری لبه‌ای (Cloud To The Edge Technology) دیگر فناوری مورد اشاره در گزارش فناوری‌های استراتژیک سال ۲۰۱۸ گارتنر است. لبه در این فناوری، به دور کردن پردازش‌ها، محاسبات، اپلیکیشن‌ها، داده‌ها و خدمات از گره‌های مرکزی سیستم و راندن آن‌ها به حاشیه یا به اصطلاح لبه (نزدیک‌ترین نقطه به کاربر یا اشیا) اطلاق می‌شود. رایانش لبه‌ای نیز یک اصطلاح محاسباتی است که در آن، گردآوری، پردازش و تحویل اطلاعات و محتواها در لبه یا در نزدیکی منابع اطلاعات صورت می‌گیرد. اتصالات، زمان‌بندی‌ها و محدودیت‌ها در پهنای باند و سایر قابلیت‌هایی که در لبه گنجانده ‌شده‌اند، مدل‌های توزیع ‌شده‌ای را پشتیبانی می‌کنند که می‌توانند نقشی حیاتی در آینده جهان ایفا کنند.

بر اساس گزارش جنرال الکتریک (General Electric)، بهره‌مندی از رایانش لبه‌ای می‌تواند در جذب، ذخیره‌سازی، فیلتر کردن و انتقال داده‌ها به سیستم‌های ابری کمک کند. گارتنر از شرکت‌ها می‌خواهد تا از الگو‌های طراحی لبه‌ای در زیرساخت‌های معماری خود، به‌ویژه در مواردی که دارای عناصر مهم اینترنت اشیا هستند، استفاده کنند.

برخی بر این تصورند که رایانش ابری و رایانش لبه‌ای، رویکردها و فناوری‌هایی در رقابت با هم هستند. اما چنین تصوری لزوماً نمی‌تواند صحیح باشد. گارتنر توضیح می‌دهد که رایانش لبه‌ای، محتواها، محاسبات و فرایندها را به نزدیک‌ترین نقطه به کاربران یا اشیا انتقال می‌دهد که در حقیقت لبه‌ی شبکه نامیده می‌شود؛ در حالی‌که رایانش ابری سیستمی‌ برای ارائه خدمات از طریق فناوری‌های اینترنتی است که اجباری در خدمات متمرکز یا غیرمتمرکز ایجاد نمی‌کند.

زمانی‌که این دو فناوری توأمان به کار گرفته می‌شوند، رایانش ابری منجر به ایجاد مدلی سرویس‌محور می‌شود و رایانش لبه‌ای نیز سبک ارائه را مشخص کرده و جنبه‌های غیرمتصل محاسبات ابری را فعال می‌کند.

READ  بانک مرکزی یکه تاز مقابله با فیشینگ

دیدگاه گارتنرمقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *