شرکت‌ها هرروز بیشتر از دیروز، نسبت به جمع‌آوری و تحلیل داده‌های شغلی کارمندان‌شان اقدام می‌کنند. آنها از داده‌های حاصل شده جهت ارتقا بهره‌وری و انگیزه‌بخشی به افرادشان استفاده می‌کنند؛ اما کارمندان درباره اینکه داده‌هایشان چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد، بصورت جدی نگران هستند. شرکت‌ها برای اینکه بتوانند اعتماد کارمندان را بدست آورند، باید اطلاعات حاصله را بطور مسئولانه و اخلاقی بکار گیرند.

  • به افرادتان بیشتر از قبل اجازه کنترل کردن بدهید؛ به آنها اختیار بدهید تا به صورت دلخواه، درمورد جمع‌آوری داده‌هایشان تصمیم بگیرند. همچنین مکانی را تعیین کنید تا افراد بتوانند با مراجعه به آن، داده هایشان را مشاهده، مدیریت و حتی حذف کنند.
  • با انتصاب یک رهبر برای نظارت بر نحوه استفاده از داده‌های کاری، یک سیستم توازن قدرت ایجاد کنید. کارمندان را نیز در این تلاش‌ها سهیم کنید.
  • به جای اینکه از داده به عنوان مدرکی برای جریمه کردن افراد استفاده کنید، آن را ابزاری برای انگیزه‌بخشی یا تشخیص قابلیت‌ها درنظر بگیرید. بدین ترتیب کارمندان حس نخواهند کرد که یک نفر آنها را زیر ذره‌بین گرفته تا خطاهایشان را شناسایی کند. در زمان استخدام و ترفیع شغلی نیز از داده استفاده کنید تا جلوی سوگیری‌های جانبدارانه انسانی گرفته شود.
  • داده‌های مربوط به محیط کاری افراد، هنوز قانون‌گذاری نشده و مورد حمایت قرار نگرفته است؛ بنابراین وظیفه شرکت‌هاست که اطمینان حاصل کنند داده‌های کاری، به شکلی ایمن و اخلاقی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از خودتان بپرسید:”آیا صرف اینکه ما قادر هستیم یک دسته داده را جمع‌آوری کنیم، همواره بدین معناست که باید این‌کار را انجام دهیم؟”

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.