اخیرا فرماندار کالیفرنیا، در ارائه طرحی عجیب برای شرکت‌های فناوری محور مانند گوگل و فیسبوک، درباره تقسیم سود استفاده از داده کاربران سخن گفت. در پاسخ به این طرح، هم بنیان‌گذار فیسبوک در اظهارنظری عنوان کرد، همانطور که ساکنان آلاسکا سهمی از فروش نفت منطقه خود را دارند، استفاده کنندگان از خدمات شرکت‌هایی مثل فیسبوک نیز می‌توانند سهمی ازدرآمد حاصل از فروش اطلاعات و داده هایشان داشته باشند! طرح این موضوعات و استفاده از واژه فروش اطلاعات نشان‌دهنده شروع عصر تازه‌ای در زندگی بشر است؛ عصری که در آن داده‌ها بیش از پیش ارزشمندند. همان اندازه که نقش نفت در اقتصاد دو قرن اخیر انکار ناپذیر است، داده‌ها  در عصر اقتصاد دیجیتال ارزشمند خواهند بود و به نوعی داده، نفت جدید است !

داده‌ها ، مشکلات موجود را برایمان آشکار می‌‌‌‌کنند. داده‌ها  نه تنها امکان تحلیل‌های گذشته نگر را فراهم می‌کنند؛ بلکه توانایی ما را برای تحلیل آینده نگر افزایش می‌دهند. استفاده از یادگیری ماشین، هوش مصنوعی و ابزارها و روش‌های مرتبط با آن درحال اوج گیری است و همه اینها در افزایش سرعت و دقت تحلیل‌های ما موثرند. امروزه تصمیم گیری‌های داده محور به کمک الگوهای یادگیرنده در حال بلوغ بیشتری هستند و آینده روشنی برای مشاغل داده محور پیش‌بینی می‌شود.

طبق مطالعات انجام شده، در سال 2010، میزان استفاده شرکت‌ها از رایانش ابری، 0.3 درصد بوده و تا سال 2016 براساس آمارموجود به بیش از 7 درصد رسیده و این روندی است که رشد صعودی خود را در چندین سال گذشته حفظ کرده است. جالب‌تر آنکه، براساس تحلیلی که در سال 2018 در نشریه فوربس منتشر شده است، حدود 57 درصد شرکت‌های نرم افزاری که به صورت بین‌المللی فعالیت می‌کنند، مدیر ارشد داده دارند و همه این‌ها حکایت از نقش پررنگ و تاثیر بسزای داده‌ها بر زندگی انسان دارند.

شرکت گوگل با استفاده از داده، علاوه بر ارزیابی عملکرد پرسنل خود، برای بهبود عملکرد منابع انسانی برنامه‌ریزی می‌کند. آمازون با استفاده از داده‌‌ها، کالا‌های مرتبط با نیاز و علایق مشتریان را به آنان اختصاص می‌دهد. اسپاتیفای با شناخت سلایق موسیقیایی افراد، تجربه‌های متفاوتی از گوش کردن موسیقی به کاربرانش ارائه می‌دهد و براساس علایق آنها سبک‌های مختلف موسیقی را پیشنهاد می‌دهد.

آمریکن اکسپرس ادعا می‌کند توانایی پیش‌بینی بسته شدن حساب هریک از مشتریان چند ماه قبل را دارد. نتفیلیکس می‌تواند زمان و مکان فروش محتوی را برای تولیدکنندگان و تهیه‌کنندگان فیلم و سریال مشخص می‌کند. استارباکس براساس داده های مختلف، میزان موفقیت شعبه‌های تازه تاسیس شده خود را پیش‌بینی می‌کند. کم نیستند شرکت‌هایی که با تلاش و نوآوری، با کمک داده‌ها، پارادایم ها را تغییر داده و با شناخت درست سلایق مشتریان خود درصدد سود‌آوری بیشتر هستند و روز به روز به تعدادشان افزوده می‌شود. داده‌ها دست مایه نوآوری شرکت‌ها ، سازمان‌ها و خدمات بوده و پیشران نوآوری هایمان هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.