رییس بانک مرکزی اروپا اعلام داشت که یوروی دیجیتالی رقیب سرسختی برای رمزارزها خواهد بود. بانک مرکزی اروپا (ECB) در حال بررسی مزایا و ریسک‌های ارز دیجیتال است.

کریستین لاگارد در یک سخنرانی در مجمع پارلمانی فرانسه – آلمان گفت: “یوروی دیجیتالی به جای اینکه جایگزین پول نقد شود، در واقع «مکملی» برای پول سنتی خواهد بود.”

به گفته لاگارد، ارز دیجیتال بانک مرکزی اروپا می‌تواند برای شهروندان اروپایی رقیب سرسختی در مقابل “ارزهای دیجیتال خصوصی” به شمار بیاید. با این روند “می‌توان اطمینان حاصل کرد که پول حاکمیتی در هسته اصلی سیستم‌های پرداخت اروپا باقی می ماند.”

این اخبار اشاره به نگرانی نهادهای نظارتی و دولت‌ها دارد. نگرانی از اینکه یک رمز ارز بسیار محبوب و مورد پسند مردم می‌تواند قدرت بانک‌های مرکزی در کنترل سیاست‌های پولی را مورد تهدید قرار دهد و حتی باعث تغییر جهت استفاده از ارزهای بدون پشتوانه شود.

وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه، در اکتبر گذشته با اشاره به تهدیدی که از سوی پروژه اجرا نشده «لیبرا» تحت پشتیبانی فیسبوک حس می‌شد، گفت: “لیبرا در حال تجاوز به حق حاکمیت کشورها برای صدور ارزهای خود است و می تواند پروژه اروپا را ضعیف سازد.”

وی گفته بود: “آیا ما واقعاً می‌خواهیم با توجه به عواقبی که بر ثبات اقتصادی و تجاری خواهد داشت، به منافع خصوصی، چنین قدرتی بدهیم؟ من قادر نیستم از این طرح حمایت کنم که یکی از قدرتمندترین ابزارهای یک کشور مستقل، یعنی سیاست‌های پولی، تحت اختیار نهادهایی باشد که دموکراسی درآنها رعایت نمی‌شود.”

ماه گذشته، لاگارد در یک سخنرانی دیگر نیز اشاره کرده‌بود که ارائه‌دهندگان خارجی به دلیل فقدان زیرساخت‌های یکپارچه در اروپا، نوآوری در پرداخت را در دستورکار خود قرار دادند، اما یوروی دیجیتال به این اتحادیه مجوز می‌دهد تا فرصت‌های از بین رفته را جبران کند.

به گزارش بانکداری دیجیتال به نقل از کوین دسک، وی افزود: “یوروی دیجیتال در آینده ممکن است برای پرداخت خرده‌فروشی مورد استفاده قرار گیرد و قابل دسترس بسیاری از افراد باشد”.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.