فناوری گارتنر؛ تکنولوژی رویدادمحور

فناوری دیگری که در دسته‌بندی شبکه فناوری‌های استراتژیک سال ۲۰۱۸ توسط گارتنر معرفی ‌شده است، تکنولوژی‌های رویداد محور (Event-Driven) هستند که با استفاده از پلتفرم‌های پیام‌رسانی، دستگاه‌های متصل را پشتیبانی می‌کنند.

در سایه فناوری‌های دیگری نظیر هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء و سایر فناوری‌هایی از این دست، امکان تشخیص سریع‌تر رویداد‌های کسب‌وکار و انجام تحلیل‌های درست و دقیق‌تر در مورد آن‌ها، نسبت به سال‌های گذشته بیشتر و بهتر ‌شده است.

کسب‌وکار‌های دیجیتال برای ادامه حیات نیازمند توانایی تشخیص و آمادگی برای استفاده از موقعیت‌های تجاری دیجیتال هستند، این‌که بتوانند تحولات دیجیتال اتفاق افتاده در سراسر جهان را بلافاصله شناسایی کرده و از آن‌ها در راستای پیش‌برد اهداف خود استفاده کنند. موقعیت‌های تجاری نیز ناشی از رویداد‌های تجاری و ترکیبی از اتفاقاتی هستند که در حوزه سیستم‌های تجاری روی می‌دهند. این موقعیت‌ها و رویدادها، نیاز‌مند تشخیص به موقع و اتخاذ رویکردها و اقداماتی هستند تا بتوانند به بهترین وجه ممکن در راستای اهداف کسب‌وکار مورد استفاده قرار گیرند و بهترین لحظات تجاری در کسب‌وکارها نیز عواقب مثبت فراوانی برای طرفین کسب‌وکارها در پی دارند. پیامد‌هایی نظیر اپلیکیشن‌های جداگانه، فرصت‌های توسعه کسب‌وکار یا شرکا تأثیر بسزایی در روند رشد شرکت‌ها و کسب‌وکارها ایفا می‌کنند.

مفهوم «تفکر رویداد محور (Event thinking)» موضوعی است که شرکت‌ها برای ادامه حیات و پیشی گرفتن از رقبا در عرصه دیجیتال ملزم به اجرای آن به عنوان بخشی از استراتژی دیجیتال خود هستند. به این معنی که هر شرکت برای رشد و رقابت در این عرصه ملزم به شناسایی رویدادهای دیجیتال پیرامون صنعت خود و استفاده از آن نحوی است که بتواند روند رشد کسب‌وکار خود را تسریع کند.

بر اساس اظهارات گارتنر، تا سال ۲۰۲۰، تکنولوژی‌های رویداد محور، عنصر لازم برای ۸۰ درصد از کسب‌وکارها خواهد بود و ۸۰ درصد از اکوسیستم‌های کسب‌وکاری جدید، به پشتیبانی فرایند‌های رویدادمحور نیاز‌مند خواهند بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.