چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ ، سالن شیخ بهایی ،صندوق نوآوری و شکوفایی تهران

رویداد زمستانه‌ی لندتک مرکز نوآوری فینوداد 

۰۰
روز
:
۰۰
ساعات
:
۰۰
دقیقه
:
۰۰
ثانیه

آشنایی با مفهوم لندتک لندتک چیست؟

لندتک به زبان ساده استفاده از فناوری برای جمع‌آوری و جذب سرمایه برای انجام فعالیتی است و از زیرشاخه‌های فین‌تک به حساب می‌آید. استفاده از فناوری در ارائه وام و تسهیلات باعث شده مفهومی به نام وام‌دهی فردبه‌فرد در دنیا شکل بگیرد که فرایندهای اهدای وام به افراد مختلف را ساده و راحت کرده و از سوی دیگر واسطه‌گری بانک‌ها را به‌نوعی از میان برداشته است.دریافت و اهدای وام از چالش‌هایی است که بانک‌ها و متقاضیان وام با آن روبه‌رو هستند. در نتیجه استفاده از فناوری که توانسته جایگاه خودش را به‌خوبی در دنیا پیدا کند، می‌تواند هم در راحت‌تر کردن این فرایندها، سرعت‌بخشی در ارائه وام افراد و هم کاهش ریسک اعتباری کمک زیادی به ما کند.

Credit Scoring

رتبه اعتباری، مقیاسی برای محاسبه ریسک اعتباری است که با استفاده از فرمول‌های استانداردی از گزارش اعتباری استخراج و محاسبه می‌شود. رتبه اعتباری مناسب در نتیجه پرداخت به‌موقع صورتحساب‌ها و تسهیلات دریافتی حاصل می‌شود. از سویی دیگر، یک رتبه اعتباری نامناسب در نتیجه تأخیر در بازپرداخت صورتحساب‌ها، اقساط تسهیلات اعتباری، سابقه منفی از جمله ورشکستگی، سابقه چک برگشتی، داشتن سابقه منفی در زمینه بدهی مالیاتی و داشتن سابقه منفی در بانک اطلاعاتی سازمان‌های بیرونی تأمین‌کننده اطلاعات، مشخص می‌گردد.

۱

تامین مالی خرد (وامدهی خرد)

بی نیازی به وثایق و ضمانت‌های سنگین، توجه به اقشار کم‌درآمد و سرعت در پرداخت تسهیلات، از بارزترین ویژگی‌های تامین مالی خرد است.

۲

تشریح دستورالعمل کرادفاندینگ

یکی از اهداف تدوین دستورالعمل تامین مالی جمعی کمک به تامین مالی استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان از طریق ظرفیت‌های کرادفاندینگ است،بر اساس این دستورالعمل تمامی شرکت‌ها اعم از استارتاپ‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و غیردانش‌بنیان برای هر یک از طرح‌های خود امکان تامین مالی جمعی دارند از همین رو برای تامین مالی طرح‌های مختلف در حوزه‌های ورزش، هنر، سینما و … محدودیتی وجود ندارد.

۳

گوش کنید به سخنرانان رویداد

نظام ‌دوست

مدیر نهادهای مالی و نوآوری فرابورس ایران

خانم منصوری

مدیرکل دفتر صندوق کشاورزان و عشایر

امیرحسین یافتیان

پژوهشگر حوزه‌ی فین‌تک

پنل تخصصی شیوه‌های جدید تأمین مالی نوآوری با تأکید بر Crowdfunding

با حضور پرهام خلیلی- مشاور سرمایه‌گذاری و تأمین مالی نوآوری، علی عمیدی- مدیرعامل کارن کراد، امیرحسین یافتیان -پژوهشگر حوزه فین‌تک و به مدیریتوری پویا کندری- عضو هیئت‌مدیره شتاب‌دهنده فارابی

پویا کندری در این پنل با اشاره به این‌که روش‌های مختلفی برای تأمین مالی شرکت‌های نوآور وجود دارد، گفت: با توجه به روند دیجیتالی شدن در حوزه نوآوری، نظام تأمین مالی در توسعه کسب‌وکارهای نوآور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تأمین مالی نوآورانه در کشورهای توسعه‌یافته بر عهده بازار سرمایه است؛ ولی در ایران هنوز بازار سرمایه به بلوغ کافی برای این روند نرسیده است. تأمین مالی از طریق افراد ثروتمند، سرمایه‌گذاران، افرادی متخصص در صنعت فناوری اطلاعات، شرکت‌هایی که با رویکرد آینده‌نگری به این بخش ورود می‌کنند. همچنین تأمین مالی جمعی و تأمین مالی از طریق مراکز شتاب‌دهنده، صندوق‌های نوآوری و نهادهای بزرگ ملی از انواع دیگر تأمین مالی نوآورانه هستند.

در تأمین مالی نوآورانه سؤال اساسی که ذهن سرمایه‌گذاران وجود دارد موضوع بازگشت سرمایه است، شما این موضوع را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

یافتیان در پاسخ به این پرسش گفت: با توجه به روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری بر روی استارتاپ‌ها روش‌های خروج زیادی هم وجود دارد. سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها می‌تواند با نگاه کوتاه‌مدت یا بلندمدت باشد. شتاب‌دهنده‌ها زمانی روی استارتاپ‌های سرمایه‌گذاری می‌کنند که این کسب‌وکارها به یک مرحله تثبیت و قیمت‌گذاری رسیده باشند. سرمایه‌گذار می‌تواند در این مرحله سهام خود را به شتاب‌دهنده‌ها بفروشد. در ایران در یک الی دو سال گذشته با توجه با اتفاقاتی که در بازار ارز و بورس رخ ‌داده، افراد کمتری به سمت سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌ها می‌روند و تنها برخی شرکت‌ها با آینده‌نگری در راستای توسعه خدمات و محصولات خود حاضر به سرمایه‌گذاری بر روی این کسب‌وکارها هستند.

کندری: سرمایه‌گذاری روی استارتاپ ها با ریسک بیشتر و بازدهی کمتری مواجه است و شتاب‌دهنده‌ها با پذیرش این امر به سمت سرمایه‌گذاری در این بخش حرکت کرده‌اند، این موضوع را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

عمیدی در پاسخ به این پرسش گفت: در کل، فلسفه خروج سرمایه یکی از دلایل ورود سرمایه‌گذاران است؛ زیرا می‌خواهند سهامی را که با قیمت کمتری خریده‌اند با قیمت بیشتری به فروش برسانند و این مولفه یکی از مهم‌ترین مسائل در سرمایه‌گذاری‌ها در کسب‌وکارهای نوآور است. ازاین‌رو ریسک سرمایه‌گذاری در این بخش و خروج سرمایه، مؤلفه مهمی در تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری است.

کندری: کراد فاندینگ یک مدل تأمین مالی جمعی است که در کل دنیا رواج دارد و در ایران هم مدل‌هایی در این خصوص شکل‌گرفته است که متولی آن فرابورس است؛ البته تأمین مالی جمعی در دنیا حول حوزه قوانین می‌چرخد و سؤال اصلی این است در ایران و با قوانین موجود چه‌کارهایی می‌شود در این حوزه انجام داد؟

خلیلی در پاسخ به این پرسش اظهار داشت: حوزه بازار سرمایه در ایران بسیار حساس است و توده جامعه ایران با مسئله از بین رفتن سرمایه نمی‌توانند کنار بیایند و پذیرش ریسک از بین رفتن سرمایه در ایران شکل نگرفته است و با این دیدگاه رگولاتور و مردم در این بخش نمی‌توان کارهای مؤثری انجام داد. از منظر سقف تأمین مالی در تأمین مالی جمعی، مبلغ ۲ میلیارد تومان در سندی که در این خصوص تدوین شده، نظر گرفته‌شده است که این رقم در طرح‌های صنعتی مؤثر نیست.

کندری: با توجه به این‌که در کشور مدل‌های متعدد و رایج تأمین مالی جمعی قابلیت اجرا ندارد، این مهم را برای تأمین مالی کسب‌وکارهای نوآورانه چگونه ارزیابی می‌کنید؟

عمیدی: در تأمین مالی جمعی در کشور تصور می‌شود که افراد از حقی برخوردار می‌شوند که دارای ارزش است و قرار است قیمت این ارزش به‌تدریج با جهش مواجه شود درصورتی‌که شیوه صحیح این است که اوراقی عرضه می‌شود که حق بهره‌مندی از سودهای آن امکان‌پذیر است. همچنین برای باید برای تأمین مالی جمعی یک ‌نهاد عامل واسطه اعتماد نهادهای مالی به کسب‌وکارهای نوآور باشد و این عامل به نهادهای ملی و مدل درآمدی آن کسب‌وکار نوآور ضمانت بدهد که درنهایت فرابورس این مدل را ارزیابی و مجوز صادر کند. نقش نهاد مالی در این پروسه رکن نظارتی عجیبی دارد چون درصورتی‌که خطایی از استارتاپی که آن را ضمانت کرده رخ دهد تمام مجوزها در این بخش باطل می‌شود و نهاد مالی هم نظارت بر این روند را بر عهده نهاد عامل واسط می‌گذارد که کار سختی است؛ البته در این ‌بین یکسری شاخص‌ها و اطلاعات وجود دارد که نهاد عامل و نهاد ملی بر اساس بررسی آن استارتاپ‌ها را ارزیابی و تائید می‌کنند و تضمین می‌دهند که مردم بر روی این کسب‌وکارها سرمایه‌گذاری کنند و البته در تأمین مالی جمعی تمام بازیگران به یکدیگر برای توسعه و پیشرفت اعتماد می‌کنند و اگر هم آن فعالیت منجر به ضرر شد سرمایه‌گذاران نباید معترض شوند. البته به نظر من بهترین راهکار، ایجاد ارتباط مستقیم سرمایه‌گذار با استارتاپ است که ما این روند را در پیش‌گرفته‌ایم.

کندری: در ایران در حوزه لندتک تنها شرکت ایران رنتر فعالیت دارد که مبحث خرید اقساطی را مطرح کرده است با توجه به شرایط قانون‌گذاری به عقیده شما می‌شود در کشور وارد این حوزه شد؟

خلیلی در این خصوص گفت: لندتک به اشتراک گذاشتن ارزش‌هایی است که تولید می‌شود و در کشور از منظر قانونی می‌توانیم تنها در بخش‌های POS Lending و P2P Lending ورود کرد و ایران رنتر موفق‌ترین شرکت در خصوص لندتک است. مهم‌ترین عامل موفقیت P2P Lending در کشور نیز افرادی هستند که قابلیت دریافت تسهیلات از نهادهای مالی را ندارند و این بخش بازار هدف در این حوزه به شمار می‌آید.

گالری تصاویر مربوط به رویداد لندتک

چه کسی ما را یاری می کند حامیان ما

رسیدن به ما جهت رفتن به سالن رویداد موقعیت را دریافت کنید

صندوق شکوفایی و نوآوری

تهران- نبش ملاصدرا کردستان

اطلاعات بلیط

نام: 

تلفن: 

ایمیل:  

جزئیات برنامه

نام: رویداد لندتک

تلفن: 

ایمیل: