هر استارتاپ برای رشد نیازمند مراحلی برای تامین نقدینگی است. از جمله مراحل مورد نیاز برای تامین نقدینگی می‌توان به مراحلی اشاره داشت که محصول یا پروتوتایپ وجود ندارد و یا به مراحل رسمی سرمایه‌گذاری می‌توان اشاره نمود.

مرحله Pre-Seed Financing

این مرحله به قدری سریع است که اغلب یک مرحله مجزا برای آن د رنظر گرفته نمی‌شود و در این مرحله چیزی برای عرضه به سرمایه‌گذار وجود ندارد و این احتمال هست سرمایه‌گذاران حتی به ازای دریافت سهام حاضر به سرمایه‌گذاری و تامین مالی استارتاپ نشوند.

این موضوع به میزان زیادی به ماهیت استارتاپ و هزینه‌ای که باید درحین توسعه مدل درنظر گرفته شود بستگی دارد. به عبارت دیگر، این مساله ممکن است یک بازه زمانی طولانی را در بربگیرد یا فورا و با موفقیت کامل انجام شود.

 

مرحله Seed Funding

این سطح اولین سطح رسمی تامین مالی استارتاپ است.

     از مزایای مرحله سید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تامین هزینه‌های عرضه اولیه محصول
  • بازاریابی
  • آغاز استخدام‌های مهم
  • انطباق محصول با بازار

 

مرحله Series A Funding stage

نخستین مرحله ورود سرمایه‌گذار خطرپذیر به کسب‌وکار و دراین مرحله محصول تولید شده و جریان درآمدی نسبتا پایداری وجود دارد. در دوره مالی داشتن برنامه عملیاتی برای سود طولانی مدت مهم است. در دور A، باید درباره نحوه تامین مالی و جذب سرمایه‌گذار دانست و برای ایجاد ارتباط با سرمایه‌گذار فرشته و سرمایه‌گذاران مخاطره‌پذیر از قانون30-10-2 استفاده می‌شود، باید 30 سرمایه گذار یافت که تمایل به سرمایه‌گذاری دارند از بین آنها 10 سرمایه‌گذار که به پیشنهاد علاقه نشان می‌دهد و در نهایت 2 نفر واقعا سرمایه گذاری خواهند کرد.

مرحله Series B Funding stage

استارت‌آپ‌ها با گذراندن سطوح قبلی، یک کاربری قابل‌توجه و همچنین یک جریان ثابت سودآوری ایجاد می‌کنند. آن‌ها به اثبات خود دربرابر سرمایه‌گذاران اولیه  پرداخته‌اند. سرمایه‌گذاران در این مرحله با کمک به استارت‌آپ‌ها با تأمین بودجه برای فعالیت‌های دسترسی به بازار به توسعه سهم بازار می‌پردازند و با تشکیل تیم‌های عملیاتی مانند بازاریابی، توسعه کسب‌وکار و موفقیت در جذب مشتری، افق کاری خود را گسترش می‌دهند. از لحاظ فرآیندها و فعالیت‌های اصلی، این مرحله از سرمایه‌گذاری با سرمایه‌گذاری اِی شباهت‌های زیادی دارد، با این تفاوت که سرمایه‌گذاران کلیدی شما، به  فرایند تأمین مالی کمک می‌کنند و در راستای پیدا کردن سرمایه‌گذاران جدید همکاری می‌نمایند.

مرحله Series C Funding stage

استارتاپ‌های موفق به دنبال جذب سرمایه بیشتر هستند تا محصولات جدیدی تولید نموده و به بازارهای جدید دسترسی داشته باشند و یا حتی مالکیت سایر استارت‌اپ‌ها را بدست آورند. در این مرحله تمرکز بر افزایش مقیاس استارت‌اپ در سریعترین زمان ممکن است.

سرمایه‌گذاران با کمال میل سرمایه لازم برای استارت‌اپ موفق را تامین می‌کنند.

مرحله Mezzanine

 این روش تامین مالی بازده بیشتری درمقایسه با سایر روش‌ها دارد. بازدهی معادل 12 درصد تا 20 درصد در سال پرداخت می‌شود. وام Mezzanine  بیشتر برای توسعه شرکت‌های بزرگ است تا استارتاپ‌های نوپا

مرحله IPO

عرضه اولیه سهام آخرین مرحله تامین مالی استارت‌اپ است که به آنها امکان می‌دهد از طریق فروش سهام، قسمتی یا کل مالکیت خود را به علاقمندان واگذار کنند.

READ  تجربه غوطه‌وری در واقعیت مجازی (Immersive Experience)

فناوری‌های تحول‌آفرینفین‌تککارآفرینیکارآفرینی سازمانیمقالاتنوآوری سازمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *