اولین حوزه FinTech هست یا فناوری‌های مالی. واژۀ FinTech رو قبلاً شنیدید. FinTech به معنای استفاده از فناوری در حوزه‌های مالی است. مثلاً شما از فناوری نانو استفاده می‌کنید و یک اسکناسی درست می‌کنید که این اسکناس مثلاً کثیف نشود. این یک FinTech هست. یا خیلی از استارتاپ‌ها و سایت‌های اینترنتی که در حوزۀ پرداخت به شما کمک می‌کنند. این‌ها هم عضو FinTech هستند که الان یکی از روندهای مهم استارتاپ‌ها در ایران به شمار می‌روند.

همان‌طور که می‌بینید تمایل سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در حوزه فین‌تک شدیدا افزایش پیدا کرده است. با این‌که بسیاری از این سرمایه‌گذاری‌ ها در آمریکا و اروپا صورت گرفته است، اما فین‌تک آسیا نیز با سرعت بسیاری در حال گسترش است.

در واقع، فین‌ تک در آمریکا و اروپا از پیشرفت چشم‌گیری برخوردار است، اما اگر کمی به عقب برگردیم و نگاهی به سال‌های اولیه پیدایش آن در آسیا بیندازیم، به این نتیجه خواهیم رسید که نسبت هم‌سویی و سرعت سازگاری این قاره کهن با تحولات جدید در مقایسه با دیگر قاره‌ها به مراتب بیشتر بوده است. چرایی این موضوع، ریسک‌ پذیری بالای مردم آسیا علی‌الخصوص چین و هند است که منجر به پیدایش یونیکورن‌های فین‌تک آسیا شده است.

براساس لیست مطرح شده در cbinsights از ۳۱۰ یونیکورن دنیا حدود ۱۰۹ عدد آن‌ها متعلق به آسیا است و این آمار بسیار قدرتمندی برای آسیا محسوب می ‌شود.

برخی از یونیکورن‌های فین‌تک آسیا

یک حادثه کوچک می‌تواند آینده یک خانواده را به نابودی بکشاند. ما آرزو می‌کنیم که هیچ‌کس در چنین شرایطی قرار نگیرد، اما واقعیت این است که سالانه میلیون‌ها نفر، تنها در کشور ما، در وضعیت مشابه قرار می‌گیرند. برخلاف کشورهای اروپایی، هند از لحاظ امنیت اجتماعی ضعف دارد، افراد ثروتمند شاید بتوانند بعد از حادثه از لحاظ مالی تأمین شوند، اما فقرا رنج بسیاری را متحمل می‌شوند. بنابراین ما اعتقاد داریم که با آگاهی‌رسانی از محصولات بیمه می‌توانیم بر زندگی چندین میلیون نفر تأثیر بگذاریم.

پالیسی ‌بازار

این بخشی از متن معرفی تیم هندی پالیسی ‌بازار (PolicyBazaar) در وب‌سایت آن‌هاست.

پالیسی ‌بازار یکی از یونیکورن‌های فین ‌تک کشور هند است که هم‌اکنون ارزش آن به یک میلیارد دلار می‌رسد. این یونیکورن همانند مرجع کاملی، اطلاعات مفیدی را درباره انواع بیمه‌های موجود در هند در اختیار کاربران قرار می‌دهد و امکان مقایسه آن‌ ها را فراهم می‌سازد. این بیمه‌ها شامل بیمه‌عمر، بیمه سلامت و غیره است. جهت اطمینان ‌خاطر و معقول بودن مقایسه‌ها، پالیسی ‌بازار با موسسات مالی و فروش بیمه در هند همکاری می‌کند.

موسسان این شرکت، یاشیش دهیا (Yashish Dahiya)، اونیش نیرجر (Avaneesh Nirjar) و الوک بنسل (Alok Bansal) هستند.

تایگر بروکرز

تایگر بروکرز (Tigger Brokers) یکی دیگر از استارت‌آپ‌های حاضر در کشور چین است که با جذب نزدیک به ۱ میلیارد دلار سرمایه توانست به یکی از یونیکورن‌های فین‌تک آسیا تبدیل شود.

تایگر بروکرز کارگزاری آنلاین است که توسط وو تیانووا (Wu Tianhua) تأسیس شد. این شرکت، به سرمایه‌گذاران چینی که مایل به سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار در خارج از کشور هستند (مخصوصاً سهام ‌هایی که در بورس اوراق بهادار ایالت متحدیه و هنک کنگ ثبت شده ‌اند) یاری می‌رساند. این استارت‌آپ در سال ۲۰۱۴ شکل گرفته است و هم‌اکنون، با قدرت به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

به نقل از وو تیانووا، بنیان‌ گذار تایگر بروکرز، دلیل اصلی موفقیت و محبوبیت تایگر بروکرز این‌است که در زمان مناسب، در جای مناسب قرار گرفته است. قبل از آن، هیچ پلت ‌فرم مبتنی بر سرمایه‌گذاری وجود نداشت. از این رو، یک احساس نیازمندی در بین سرمایه‌گذاران چینی به وجود آمد. با ورود اولین کارگزار اینترنتی (تایگر بروکرز) به دنیای فین‌تک، این احساس نیاز برطرف شد. همچنین باعث شد بازار سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار بسیار داغ شود.

تاس

برخی از خبرگزاری‌های آنلاین مدعی هستند که اولین استارت‌آپ یونیکورن در حوزه فین‌تک در کره ‌جنوبی ظهور کرد. این استارت ‌آپ که تاس (Toss) نام داشت و توسط سانگن لی(Seunggun Lee)، تحولی در کره جنوبی برپا کرد. چرا که اولین استارت‌آپی است که در حوزه فین‌تک کره جنوبی خدمات ویژه‌ای را ارائه می‌دهد.

تاس در فوریه سال ۲۰۱۵ فعالیت خود را با پرداخت‌های فرد به فرد آغاز کرد و سپس سرویس‌های دیگری هم‌چون بیمه، سرمایه‌گذاری، حساب پس‌انداز، مدیریت امتیاز اعتباری و یک داشبورد مالی به خدماتش اضافه کرد. شرکای استارت‌آپ تاس، شرکت‌های مالی معتبر و دیگر کارگزاران در زمینه فین‌تک هستند که به همگی دست به دست هم دادند تا برای تمام جنبه‌های مالی روزمره خدماتی را ارائه دهند.

می ‌توان گفت تاس دقیقاً زمانی وارد میدان شد که جای یک سرویس مالی گوشی همراه خالی بود. مردم کره‌ جنوبی از پیچیدگی‌های سیستم مالی امروز خسته شده و نیاز به یک پلت‌فرم با کیفیت، آسان و با قابلیت تجزیه‌ و تحلیل داشتند تا آن‌ها را از این پیچیدگی ‌ها نجات دهد. بنابراین تا حدی می ‌توان گفت موفقیت این استارتاپ حتمی بود.

تواندای

تواندای (Tuandai) پلت ‌فرم خدمات وام‌‌دهی چینی با ارزش ۱.۴۶ میلیارد دلار است که به کاربران اجازه می‌دهد تا بسیار ساده بتوانند وام بگیرند. به عبارتی، این پلت‌ فرم خدمات وام را به صورت آنلاین در اختیار کاربر قرار می‌دهد. موسس توانداونگ، لین ژانگ (Lin Zhang) است که هدف از تأسیس این استارت‌آپ را کمک به کسب ‌وکارهای کوچک و نوپا بیان می‌کند.

در واقع، توانداونگ مبتنی بر فناوری اطلاعات پیشرفته، قابلیت‌های تجزیه و تحلیل داده‌های عظیم، روش‌های حسابرسی دقیق و مدیریت ریسک و کنترل سیستم است. خدماتی که توانداونگ در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد، به تنهایی و با توجه به نیازهای سرمایه‌گذاری و تأمین مالی، یک پلت‌ فرم پایدار، سازگار، کارآمد و مناسب برای اکثر سازمان‌ها و شرکت‌ها کفایت می‌ کند. از این رو، موفق شد به یکی از یونیکورن‌های فین‌تک آسیا بدل شود. 

وان ۹۷

از دیگر یونیکورن‌های فین‌ تک آسیا می ‌توان وان ۹۷ را نام برد. یک مارکت‌پلیس (marketplace)  مبتنی بر موبایل در هند و موسس آن ویجای شکار شارما (Vijay Shekhar Sharma) است.

پی ‌تی ‌ام (Paytm) برند پرچم ‌دار این شرکت به حساب می‌آید که ارائه ‌کننده طیف وسیعی از خدمات پرداخت از طریق وب ‌سایت و اپلیکیشن به مردم هند است. شارژ کارت مترو، پرداخت قبوض شرکت‌های خدماتی، انتقال وجه، خرید بلیت و وسایل حمل‌ ونقل عمومی از جمله خدمات آن‌ها محسوب می ‌شوند.

وان۹۷ از طریق پلت ‌فرمی ابررایانه‌ای که به طور وسیع در اختیار دارد، محتویات گوشی همراه و خدمات تجاری را به میلیون‌ها نفر از مصرف‌کنندگان گوشی همراه ارائه می‌دهد.

چرا تعداد یونیکورن‌های فین‌تک آسیا رو به افزایش است؟

عوامل متعددی در افزایش فعالیت سرمایه‌گذاری در سراسر منطقه آسیا موثرند. هجوم سرمایه‌گذاران نیز به دلیل توسعه فین‌تک در این منطقه بوده است.

اولین دلیل توسعه فین‌تک در آسیا، تعداد بالای جمعیت آن است، خصوصاً جنوب شرقی آسیا که بیش از ۶۳۰ میلیون نفر جمعیت دارد و بیش از ۵۰ درصد آن‌ ها زیر ۳۰ سال سن دارند. این افراد جوان اغلب از تلفن ‌همراه استفاده می‌کنند و به راهکارهای دیجیتالی علاقه بسیاری دارند.

دومین دلیل، محبوبیت عجیب تلفن همراه در میان مردم کشورهای آسیایی است. ارتباط از طریق تلفن ‌همراه به سرعت در حال رشد است. آمارها حاکی از این هستند که به صورت ماهانه حدود ۳.۸میلیون نفر بر افراد متصل به اینترنت در آسیا افزوده می‌شود. فقط در تایلند، مصرف‌کنندگان به صورت میانگین روزانه ۴.۴ ساعت از زمان خود را صرف شبکه‌های اجتماعی می‌کنند.

هم‌ اکنون کشور چین با ۳۶ میلیارد دلار جذب سرمایه در رتبه بالاتری از دیگر کشورهای آسیا قرار دارد و بعد از آن هند جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است.

درنهایت، آسیا همانند جاده ‌ای بدون مانع برای سرمایه‌گذاران است. سرمایه‌گذاری در فین‌تک آسیا روز به روز افزایش یافته و رشد می‌کند. بنابراین، بنا به روند رو به رشد تعداد آن ‌ها، انتظار می‌رود که جریان سرمایه در منطقه پر جنب و جوش‌تر از قبل شود و در آینده‌ای نزدیک، شاهد موفق‌ترین و پر سر و صداترین یونیکورن‌های فین‌تک در آسیا باشیم.

منابع:

  • راه‌پرداخت
  • آموزش روندهای بزرگ یا ابرروندهای استارتاپی دنیا: آرمان صفایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.