با توجه به استقبال کاربران از سیستم محدودسازی اطلاعات شخصی جدید اپل، گوگل جا پای این رقیب دیرینه می‌گذارد و به توسعه این سیستم می‌پردازد.

آنطور که بلومبرگ بیان کرد گوگل در مراحل نخستین از رشد و توسعه سیستمی با  هدف محدود کردن میزان جمع‌آوری داده‌های کاربران و رهگیری میان برنامه‌ای در سیستم عامل اندروید است. اما چون بخش مهمی از تجارت گوگل بر خلاف اپل بر مبنای تبلیغات است؛ نمی‌تواند قواعد سختگیرانه‌ای چون اپل برای این سیستم قرار دهد.

از مهمترین قابلیت‌های iOS اعلانی است که از جمع‌آوری داده توسط برنامه‌های مختلف خبر می‌دهد. این قابلیت که در بتای iOS 14 ارائه شد، موردعلاقه شرکت‌هایی نظیر فیسبوک نبوده زیرا فیسبوک مانند گوگل تجارتش اتکا بر رهگیری کاربر و نمایش تبلیغات هدفمند دارد.

در این سیستم توسعه‌دهندگان برای جمع‌آوری داده‌ها به منظور اهداف تبلیغاتی باید اجازه از سوی کاربر داشته باشند و میزان و نوع داده‌ها را نیز به وی اعلام کنند. با این وجود گوگل  برای نمایش اعلان اجازه حق انتخاب به شرکت‌ها می‌دهد و راهکاری شبیه به پروژه متن باز «send box privacy» را در پیش می‌گیرد که علی‌رغم حذف کوکی‌های شخص ثالث از کروم همچنان امکان رهگیری تبلیغاتی را به شرکت‌ها می‌دهد.

در این پروژه به جای جمع‌آوری دیتای یک کاربر امکان استفاده  از داده‌های گروهی از کاربران با علایق مشترک فراهم شده که از نظر حریم خصوصی پیشرفتی بزرگ محسوب می‌شود. دلیل اینکه گوگل نمی‌خواهد به اندازه کوپرتینویی‌ها سخت‌گیر باشد این است که نه تنها نیازهای مالی توسعه‌دهندگان را در نظر گرفته، بلکه خود شرکت هم نمی‌تواند از درآمد سالیانه بالای ‍‍۱۰۰ میلیارد دلار که از طریق تبلیغات به دست می‌آورد صرف نظر کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.