حوزۀ HealthTech، به معنی فناوری‌های حوزۀ سلامت، جایی است که فناوری وارد حوزه‌های سلامت مردم شده است. این حوزه دارای زیرشاخه‌های بسیار مختلفی است و گسترده می‌باشد. از زیرشاخه‌های آن می‌توان به FemTech‌ اشاره کرد که در آن، استارتاپ‌‌ها و فعالان در حوزۀ بانوان به فعالیت می‌پردازند. به عنوان مثال حتی در حوزۀ Pregnancy یا بارداری، استارتاپ‌ها و فناوری‌های زیادی وجود دارد که به بانوان در دورۀ بارداری‌شان کمک می‌کند. می‌توان گفت رشد سرمایه‌گذاری‌ در حوزۀ HealthTech تا به حال ده‌برابر شده و همینطور هم در حال رشد است.

23andMe، یک نمونه از استارتاپ‌های موفق است که سال ۲۰۰۶ آغاز شده و  بیش از ۴۸۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است و امروزه بیشتر از دو میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده است که حدود سه میلیون دلار از این میزان سرمایه را را گوگل تقبل کرده است (گوگل‌ونچر روی آن سرمایه‌گذاری کرده است). عدد ۲۳ در 23andMe نیز نماد ۲۳ کروموزوم می باشد.

برخی از مشتریان این استارتاپ، در حوزۀ گزارش تست ژنتیک دی‌ان‌ای‌شان خدمات می‌گیرند. یعنی در ازای پرداخت پول، یک دی‌ان‌ای-کیت دریافت می‌کنند که می‌توانند از خودشان تست دی‌ان‌ای بگیرند و گزارشی از نژاد، اقوام و نسل‌های قبلی‌شان به آن‌ها داده می‌شود. داده‌های متعدد دیگری نیز در حوزۀ سلامت به آن‌ها داده می‌شود و  همیشه می‌توانند از این کیت استفاده کنند و تست‌های مختلفی در این زمینه از خود بگیرند تا اطلاعاتی در مورد ژنشان یا راجع به صفاتی که به آن‌ها از ژنشان ارث رسیده و دیگر اطلاعات بیوتکنولوژی در اختیارشان قرار بگیرد. این افراد همیشه می‌توانند به وسیله این کیت از اطلاعات و خدماتی که سایت‌های فعال در این حوزه استفاده کنند.

 سمت راست تصویر E-Health Company مشاهده می‌شود و داده‌هایی که از این طریق جمع‌آوری می‌شود. به‌عنوان مثال، این سیستم می‌تواند مشخص کند که اجداد یک فرد در کدام شهر بوده‌اند چون آن‌ها هم احتمالاً از این سیستم استفاده کرده‌اند و به همین دلیل می‌تواند مشخص کند که اقوام و اجداد کاربران، در کجاها بوده‌اند، از چه نژادهایی هستند و یا چه صفاتی به ارث برده‌اند. به جز فروش این کیت دی‌ان‌ای‌‌، دیگر درآمد اصلی‌شان از فروش داده‌ها و خدمات مشتریان به دولت‌ها یا آزمایشگاه‌های تحقیقاتی حوزۀ ژنتیک است. این استارت‌آپ یکی از استارتاپ‌هایی است که به مبلغ دو میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده است. همچنین یکی از استارتاپ‌های موفق حوزۀ Health‌ در دنیا به شمار می‌رود.

Zocdoc‌ یکی از بزرگ‌ترین سیستم‌های رزرو حوزه‌ی پزشکی در دنیا است. شما می‌توانید قرار ملاقات پزشک به صورت آنلاین در این وبسایت رزرو کنید؛ پروفایل پزشکان، رزومه‌شان و از همه مهم‌تر امتیازات و نظراتی را که مردم به هر کدام از پزشک‌ها داده‌اند ببینید و نزدیک‌ترین پزشک حوزۀ تخصصی که به آن نیاز دارید را جستجو کرده و آنلاین رزرو کنید. البته این استارت‌آپ در آمریکا مشغول به فعالیت است. در سال 2007 راه اندازی شد و در 4 مرحله بیش از ۲۲۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده و بیش از دو میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده است.

منابع:

1-آموزش ابرروندهای استارتاپ‌های دنیا، مدرس: آرمان صفایی

2-راه پرداخت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.