کارات شرکتی است که توسط مدیر محصول سابق اینستاگرام راه‌اندازی شده و اولین محصول کارات بلک‌کارت نام دارد.  بلک‌کارت نوعی کارت اعتباری است که به طور ویژه برای اینفلوئنسرها طراحی شده‌است و در راستای ارائه اعتبار به اینفلوئنسرهایی بود که درآمد غیر قابل اطمینان دارند. در آغاز پروژه یک خط اعتباری ۵۰ هزار دلاری به اینقلوئنسرها می‌بخشید. کارات درابتدای فعالیت با شرکت استرایپ، که کارت شرکتی خود را اواخر سال گذشته راه انداخته بود، همکاری داشت. هدف اولیه کارات بدین صورت است که در کیف پول هر اینفلوئنسری باشد. اما هدف نهایی‌اش متفاوت بوده تبادل پلتفرمی است که همه نیازهای کسب‌وکار‌های یک اینفلوئنسر را برطرف سازد «برکس» یکی از کسب‌وکار‌هایی است که در سال ۲۰۱۷ شروع به کارکرد و ارائه‌دهنده خدمات مالی و اعتباری به کسب‌وکار‌هاست واین کسب‌وکار‌ سعی دارد محدودیت‌های اعتباری که این کسب‌و‌کارهای نوپا با آن در‌گیرند را برطرف سازد. درطی یک سال برکس تبدیل به یونیکورن شده و روند متقاضیان حاضر در سیلیکون ولی برای کارت‌های برکس رو به رشد است.

از جمله مزایای بلک‌کارت می‌توان به قابلیت سفارشی‌سازی اشاره داشت (گیمرهایی که از خدمات استریمینگ خود درآمد بدست می‌آورند و اینفلوئنسرهای لوازم آرایشی که برای خرید محصولات امتیاز دریافت می‌کنند) و محدوده اعتباری توسط شاخصه‌های شبکه اجتماعی یک اینفلوئنسر، جریان درآمدی‌اش و میزان پولی که در اختیار دارد، مدل درآمدی کارات در حال حاضر از درآمد حاصل از کارمزدهایی که پذیرنده‌ها برای هر تراکنش پرداخت می‌کنند. به نوعی به بانک مرکزی برای اینفلوئنسرها تبدیل شده. باید توجه داشت که اولویت با اینفلوئنسرهایی است که حداقل ۱۰۰ هزار فالوور داشته و یا توسط شرکا معرفی شده باشند. هر رسانه اجتماعی گزینه‌های متعددی برای درآمدزایی دارد که برخی از آن‌ها منافع بیشتری به همراه دارند. ترجیح اینفلوئنسرها بر این است که یک میلیون فالوور در یوتیوب وجود داشته باشد تا ۱۰ میلیون فالوور درتیک‌تاک چون یوتیوبرها از دو راه تبلیغات و ثبت‌نام در کانالشان می‌توانند درآمدزایی کنند، اما در تیک‌تاک راه مستقیمی برای درآمدزایی وجود ندارد.

به طور کلی آنچه از بلک‌کارت‌ها دریافتیم این نکته است که بر اساس تخمین‌های اخیر، بازار اینفلوئنسرها چیزی نزدیک به ۱۵ میلیارد دلار در سال‌های آتی خواهد رسید. بنا بر آمار گزارش شده کارات، بیش از یک میلیون اینفلوئنسر در سراسر جهان به صورت تمام‌ وقت و حرفه‌ای فعالیت می‌کنند که در سال حداقل ۸۰ هزار دلار درآمد دارند. اما چرا تقریبا همه آنها در دسترسی به منابع و خدمات مالی مساله‌دار هستند؟ در ذهنتان مجسم کنید که شما در سال ۲ تا ۳ میلیون دلار درآمد دارید، اما حمایت اعتباری از شما فقط ۲۰ هزار دلار باشد. دانلی همانند بسیاری از فعالانی که از طریق پلتفرم‌هایی نظیر اینستاگرام، یوتیوب و توییت زندگی خود را می‌گذرانند، چون بانک‌ها  و مؤسسات مالی سبک زندگی و همچنین نوع کسب‌وکارشان را درک نمی‌کنند، قادر به استفاده از خدمات مالی نیستند. همین موضوع که استارت‌آپ کارات به دنبال ارائه خدمات مالی به اینفلوئنسرها است و افرادی همچون دانلی را به عنوان مخاطب هدف قرار می‌دهد.

اما بخش دیگری از مشکل اینجا است که مدل‌های کسب ‌وکار اینفلوئنسرها بسیار متفاوت و خاص است. اینفلوئنسرها برای ثبت‌نام بلک‌کارت‌ها باید شاخصه‌های شبکه‌های اجتماعی و همچنین میزان درآمدشان را ارائه کنند. اسپنسر دانلی یکی از اینفلوئنسرهایی که با نام مستعار راشن باجر در یوتیوب کار می‌کند، با پخش ویدیوهای بازی خود در یوتیوب نزدیک به ۲.۷ میلیون دنبال‌کننده بدست آورده و سال‌های سال است که کسب‌وکار موفقی داشته است. یوتیوب درصدی از درآمد تبلیغات خود روی ویدیوهای باجر به خود او به تخصیص می دهد و این پول میزانی است علاوه براینکه انجام بازی‌های ویدیویی جنبه سرگرمی دارد در جلوی دوربین به یک شغل جدی و تمام ‌وقت برایش بدل شده است. اسپنسر دانلی چندی پیش، کسب‌وکار یوتیوبی خود را قانونی کرد. این موضوع اهمیت ویژه‌ای دارد که یک اینفلوئنسر تک‌پلتفرمی نباشند و از روش‌ها و پلتفرم‌های مختلف برای کسب درآمد استفاده کنند. اینفلوئنسرهایی که وابستگی زیادی فقط به یک پلتفرم دارند، وقتی پلتفرم دچار مشکل شود، دچار زحمت و دردسر می شوند. در نهایت پرسش ما اینجاست که آیا کارات قادر است خدمات کارت اعتباری را در قالب یک نرم‌افزار ارائه دهد؟ اگر موفق شود پتانسیل عظیمی خواهد داشت.

منبع: weird

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.