نوآوری‌های مرتبط با مدل کسب‌ ‌وکار که زنجیره ارزش اقتصادها را تغییر می‌دهند، جریان‌های سود را تنوع می‌بخشند یا مدل‌های تحویل را اصلاح می‌کنند و همیشه بخش حیاتی پورتفلیو نوآوری هستند.

از آنجاییکه تلفن‌های هوشمند و برنامه‌های موبایل صنایع قدیمی را تهدید می‌کنند، نوآوری در مدل کسب ‌وکار ضروری‌تر شده است. شرکت‌های صاحب نام باید قبل از شروع کار تکنولوژی محور، تجارت خود را از نو بسازند.

پس چرا اکثر سیستم‌های نوآوری مستقیما بر محصولات جدید تاکید دارند؟ دلیل این امر این است که اغلب شرکت‌های بزرگ به تغییر در مدل کسب ‌وکار بی میل هستند تا زمانی‌که به وضوح در معرض تغییر باشند. در آن زمان می‌توانند امیدوار باشند که هنوز خیلی دیر نیست.

شرکت‌های پیشرو با روش‌های مختلفی با تمایل دردسرساز در مسیر اجرای نوآوری  مقابله ‌می‌کنند. آنها بازی خود را با هوش بازار پیش می‌برند، بهتر است علامت‌ها را از صداها جداکنند. آنها ماشین سرمایه گذاری برای مشاغل جدید ایجاد می‌کنند که در ساختار فعلی نمی‌گنجد. آنها بطور مداوم جایگاه خود را در زنجیره ارزش ارزیابی مجدد می‌کنند، بادقت مدل‌های تجاری که ممکن است ارزش را به گرو‌ه‌های اولویت دار مشتری جدید برساند، با دقت درنظر می‌گیرند.

آنها از پروژه های آزمایشی و آزمایش‌های دور از تجارت اصلی حمایت ‌می‌کنند تا به مبارزه با تصورات خود از آنچه هستند بپرهیزند. آنها  ارزش و مدل عملیاتی نوظهور را دربرابر رقبا و استرس می‌آزمایند.

آمازون با برطرف کردن نیازهای نوظهور مشتریان و تامین کنندگان خود، مشخصا عملکردی قوی در مدل‌های کسب‌ ‌وکار تجاری جدید خود انجام ‌می‌دهد. در حقیقت این شرکت بسیاری از تامین‌کنندگان خود را با ارائه طیف گسترده‌ای از خدمات به آنها، از محاسبات میزبانی تا مدیریت انبار، در پایگاه مشتری خود گنجانده است.

یک مجری دیگر، روزنامه فایننشیال تایمز، مدل تجاری در سال 2007 در پاسخ به دیجیتالی شدن فزاینده رسانه‌ها بود که با برقراری ارتباط با خوانندگان و تبلیغ کنندگان مدل اشتراکی نوآورانه اجرا شد.

کاسپار دوبونو، عضو هیئت مدیره FT و مدیرعامل B2B می‌گوید: ما در آن زمان برخلاف استراتژی موجود عمل کردیم. ما در پیشبرد تغییرات ساختاری بسیار آگاهانه تصمیم گرفتیم و تصمیمات بسیار موفق ظاهر شدند.

در اوج شکوفایی چاپ، 80 درصد درآمدFT   از طریق تبلیغات چاپی تامین می‌شد. اکنون بیش از نیمی از محتوی و دوسوم تیراژ از طریق اشتراک‌های دیجیتالی حاصل می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.