شاید این سوال پیش بیاید چرا شهرهای نوآور جهان برای ما حائز اهمیت هستند؟  

این شهرها در جذب سرمایه‌گذاری حوزه فین‌تک موفق عمل کرده‌اند. شهرهای نوآور بالاخص در زمینه فین‌تک به دلیل دسترسی به اینترنت فرصت مناسبی برای رشد و دیجیتالی شدن دارند و هم چنین با حذف بریتانیا از اتحادیه اروپا فعالان فین‌تکی این کشور از عرصه رقابت به درشده و فرصت مناسبی برای درخشش سایر کشورهای فعال در زمینه فین‌تک است. برکسیت یک فرصت عالی برای تابندگی یکی از این کشورهای نوآور مثل استکهلم فراهم کرد. ازجمله‌ی مشهورترین این تکنولوژی‌ها می‌توان به اسکایپ(Skype) اشاره کرد. دولت سوئد از دهه‌ی ۱۹۹۰ شروع به فراهم کردن زیرساخت‌ها کرده است. کانون فین‌تک استکهلم، به‌عنوان یک سازمان مستقل و غیرانتفاعی، در سال 2016 راه‌اندازی شده است. در سال گذشته، این کانون بر گستره جغرافیایی خود افزود و علاوه بر استکهلم، سایر شهرهای سوئد و حتی کشورهای همسایه نظیر گوتنبرگ، مالمو، اسلو و هلسینکی استونی، لتونی و لیتوانی را زیر سایه‌اش قرارداد.

از دیگر شهرهای نوآور فین‌تکی می‌توان به تایپه اشاره نمود که جایگاه مستحکمی در کانون فین‌تک آسیا اتخاذ نموده است. و تایوان از جمله کشورهایی است که رویکرد جعبه شنی را اتخاذ نموده است. بلاک ایکس تایوانی بستر تبادل سرمایه دیجیتال است که دفتر اصلی‌اش در مرکز بریتانیا، لندن واقع شده است. بلک ایکس مهندسان با استعداد زیادی دارد و درکنار رویکرد جعبه شنی در نوآوری عامل جذابیت تایپه مرکز تایوان است.

از دیگر نوآوران جهان در صنعت فین‌تک می‌توان به ادینبورگ اشاره نمودکه با وجود تکانه‌ها و چالش‌های مالی شدید توانسته جایگاه خود را پس از لندن به عنوان دومین مرکز فین‌تک بریتانیا باز پس گیرد. فین‌تک‌های پیشرو در شهر ادینبورگ عبارت‌اند از: فری ایجنت(FreeAgent)، نوکلئوس(Nucleus)، لندینگ کراود(Lending Crowd) و پی‌فونت(Payfont). به دلیل آمار بالای قشر تحصیل‌کرده در این شهر از پیشگامان نوآوری در جهان بشمار می‌رود. باید توجه داشت در شرایط فعلی دانشکده‌ی انفورماتیک ادینبورگ، یک رهبر جهانی در زمینه‌ی یادگیری ماشین و داده‌های بزرگ است و منشأ تحولات خلاقانه  در سطح شهر بوده است.

شنزن در چین از دیگر بازیگران بازی نوآوری و خلاقیت جهانی است که این شهر را سیلیکون‌ولی چین می‌دانند. این شهر در۳۰ سال گذشته، یک دهکده‌ی کوچک برای ماهیگیری بود؛ اما امروزه به مهد تکنولوژی، با حضور غول‌تن سنت (امور مالی و رسانه‌ی اجتماعی «Tencent») تبدیل‌شده است. این شرکت عظیم ارزشی معادل ۵۵۰ میلیارد دلار در بازار بورس داشته و توانسته غول فناوری  فیسبوک را پشت سر بگذارد. شنژن، میزبان فین‌تک‌های بزرگی مثل لینگویی(Linghui)، فنگیل(Fenqile)، ویوترن(Viewtran)، وی ژونگ(Wei Zhong)، شوئی ین(Shui Yin) و وی بانک بوده است. در سال گذشته میلادی، شنژن یک تجارت سه‌جانبه را با سنگاپور و هنگ‌کنگ آغاز کرد. این دو، شهرهای پیشگام نوآوری و فین‌تک بوده‌اند و رقیبان شنژن در این عرصه‌ به حساب می‌آیند. هدف از انجام این همکاری سه‌جانبه، توسعه‌ی فین‌تک‌های مشترک و هماهنگ‌سازی استانداردها بین این سه شهر بوده است. از دیگر نوآوران صنعت فین‌تک می‌توان به بندرگاه ویساکاپاتنام در مجاورت خلیج بنگال اشاره نمود و با نام ویزاگ(Vizag) می‌شناسیم. فین‌تک ولی ویزاگ(Valley-Vizag)، به نوعی از فین‌تک‌هایی است که درنتیجه‌ی استراتژی همسان‌سازی دولت سخت‌گیر منطقه، ایجاد شده است. بانک مرکزی هند و بازیگران بخش خصوصی،از این فین‌تک را حمایت می‌کنند.

ویساکاپاتنام میزبان شرکت‌های فعال در حوزه‌ی فناوری اطلاعات، مانند گروه برون‌سپاری ویپرو(Wipro) بوده است. دولت ایالت آندرا پرادش(Andhra Pradesh)، از اکتبر سال ۲۰۱۶، توجه نوآوران را به سمت ویساکاپاتنام جلب کرده و این شهر را به مرکز اصلی تکنولوژی بلاکچین، امنیت سایبری، تجزیه‌و تحلیل داده‌ها و هوش مصنوعی، تبدیل کرده است.

در یک نگاه کلی این رقابت جهانی برای کسب جایگاه در میان پیشگامان نوآوری در سال 2020 میلادی اوج گرفته است و هر یک از بازیگران نوآور فین‌تکی با تقویت زیرساخت‌ها به دنبال پیروزی در رقابت جهانی هستند. حال با از راه بدرشدن بریتانیا این رقابت تنگاتنگ‌تر شده  کشورهای اروپایی و آسیایی بدنبال ربودن گوی سبقت از یکدیگرند و با سرمایه گذاری‌های هنگفت استارتاپ‌های فین‌تکی شان را جان بخشیدند. اما آیا ما از تماشای این بازی جهانی درس می‌گیریم و استراتژی و رویکردی برای شرکت در این رقابت جهانی داریم سوالی باز از تمامی بازیگران فین‌تکی (شتاب‌دهندها و مراکز رشد ایران ) است.

منبع : Raconteur.net

READ  مراحل تامین مالی

فین‌تکمقالاتنوآوری باز

استارتاپ‌های فین‌تکاستکهلماسکایپرویکرد جعبه شنزنجیره بلوکسرمایه‌گذاری فرشتهضریب نفوذ اینترنتفناوری مالیویساکاپاتنامیادگیری ماشینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *