یکی از فناوری‌های هوشمند مورد بحث در فناوری‌های استراتژیک سال ۲۰۱۸ از دیدگاه گارتنر، اشیای هوشمند هستند. اشیای هوشمند به سیستم‌هایی که از فناوری‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای تعامل هوشمندانه‌تر با افراد و محیط استفاده می‌کنند، گفته می‌شود. اکثر اشیاء ماهیتی مستقل از هوش مصنوعی دارند و تعداد کمی از اشیاء هستند که ماهیت خود را از هوش مصنوعی وام می‌گیرند، با این حال بسیاری از اشیاء با استفاده از هوش مصنوعی می‌توانند عملکرد بهتری ارائه دهند. مانند دوربین‌هایی که به واسطه بهره‌مندی از هوش مصنوعی به دوربین هوشمند ارتقا می‌یابند و قابلیت تشخیص چهره‌ی انسان از عکس را پیدا می‌کنند.

با پیشرفت روزافزون فناوری، استفاده از هوش مصنوعی نمود بیشتری در اشیاء پیدا می‌کند. اشیای هوشمند موجود در جهان امروز نظیر اتومبیل‌های خودران، یخچال‌های هوشمند، قابلیت‌های تشخیص چهره گوشی‌های هوشمند، جاروبرقی‌های روباتیک و … در حال رشد هستند که استفاده بیشتری در مرور زمان پیدا کرده‌اند. استفاده از اشیای هوشمند که به‌صورت خودکار یا نیمه‌خودکار، بدون نیاز به نظارت انسانی، کار مشخصی را در مدت زمان مشخصی انجام می‌دهند، در حال گسترش است و در تجهیزات هوشمند نظیر مراقبت‌های بهداشتی یا ربات‌های هوشمند صنعتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

گارتنر اذعان می‌کند که در آینده‌ای نزدیک، اشیای هوشمند در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و یک سیستم هوشمند را تشکیل می‌دهند. در این مدل چندین دستگاه هوشمند به صورت مستقل یا با کمک نظارت انسانی با یکدیگر کار خواهند کرد.

یکی دیگر از استفاده‌های هوش مصنوعی در اشیاء، در هواپیماهای بدون سرنشین نظامی می‌باشد که برای اهداف دفاعی یا جاسوسی از آنها استفاده می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.