شرکت‌ها زمان، انرژی و منابع‌شان را روی استراتژی داده‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند، ولی تنها تعداد اندکی می‌توانند در سایه این تلاش‌ها، به سود دست یابند.
برای کسب موفقیت واقعی، سازمان‌ها باید تمرکزشان را به پنج مولفه مهم فضای داده معطوف کنند.

1- کیفیت داده : شرکت‌ها به داده‎‌‌‌‌‌‌هایی نیاز دارند که به درستی تعیین شده و قابل اعتماد باشند، با وظایف مورد نظر مرتبط و ساختار مناسبی داشته باشند تا پیدا کردن و درک آنها آسان شود.
جالب است بدانید اکونومیست، داده را ارزشمندترین دارایی جهان خوانده و فضای داده مملو از ایده‌های عالی است مثل یادگیری ماشین و تصمیم گیری داده محور، شاید تصور کنید شرکت‌ها با استفاده از داده به رشد درآمدی پایدار، کاهش دائمی ساختار هزینه و افزایش حس رضایت مشتری دست یافتند در برخی شرکت‌ها چنین اتفاقی رخ داده اما درحالت کلی چنین نیست.
شرکت‌ها برای کسب موفقیت در فضای داده، نیاز به داده‌هایی دارند که به درستی تعیین شده و مرتبط با وظایف شرکت باشند و همچنین ساختارمند تا یافتن ودرک آن‌ها آسان باشد و دارای کیفیت قابل قبولی باشند تا قابل اتکا باشند.
داده‌ها برای بسیاری شرکت‌ها مساله جدی است و در سیلو‌های بزرگ نگهداری می‌شوند و ارتباط خوبی با هم ندارند و کیفیت‌شان پایین است و اگر داده بد باشد، امکان تبدیل شدن شرکت به کسب‌وکار داده محورصفر می‌شود و فرآیندهای فنی مثل یادگیری ماشین و دیجیتالی سازی با عدم قطعیت بالا مواجه می‌شود.

2- ابزارهایی برای کسب درآمد از داده‌ها: شرکت‌ها به یک مدل کسب‌وکاری مناسب نیاز دارند تا بتوانند از کار با داده، سود بدست آورند. در مرحل بعدی، شرکت‌ها به ابزاری نیاز دارندکه از طریق آن، از داده‌ها درآمدزایی کنند و اساسا باید کسب‌و‌کاری استفاده کنند که از کار با داده سود ببرند.
مدل می‌تواند فروش مستقیم داده‌ها و تبدیل آن به محصول و خدمت ، استفاده از آن به عنوان خوراک تجزیه و تحلیل یا به کارگیری آن برای اتخاذ تصمیمات بهتر درآینده باشد.
استفاده از گوگل آنالیتیکس در هرجا که امکانش وجود داشته باشد تعیین مسیر سطح بالاست که کافی نبوده شما باید ابتدا مشخص کنید در مسیر بکارگیر آنالیتیکس برای ایجاد مزیت کسب‌وکاری چه برنامه ای دارید؛ سپس در گام بعدی آن برنامه را اجرایی کنید و اگر مسیر کسب‌وکاری شفاف بالا به پایین نداشته باشید، افراد، گروه‌ها و تمامی دپارتمان‌ها ، هرکدام ساز خود را خواهند زد و تعداد اقدامات زیاد وسود پایداری اندک است.

3- ظرفیت‌‌‌های سازمانی: ظرفیت سازمانی عبارتند از استعداد، ساختار و فرهنگ.
اگر بخواهید در یادگیری ماشین پیشرفت کنید، باید چند دانشمند داده که در سطح جهانی فعال هستند، کمک بگیرید. علاوه بر آن شما به افرادی نیاز دارید که فرآیند کسب‌وکار بهینه، مدل‌های پیشگویانه در آن پیاده سازی و فناوری قدیمی را با فناوری جدید ادغام کنند.
مدیریت باید از توانایی کافی برای سازماندهی کارکنان برخوردار باشد و رهبری هم بتواند فناوری‌ها را در مقیاس بالا اجرایی کند. برای نمونه تعداد زیادی از شرکت‌ها ، پتانسیل‌های بالایی در تصمیم‌گیری داده محور شناسایی کردند؛ ولی بهره‌برداری از این پتانسیل زمانی امکان‌پذیر است که روش‌های موثر استفاده از داده را به کارمندان آموزش داده باشند.
ساختار و فرهنگ نیز موضوعات مهمی هستند. همانطور که قبلا اشاره کردیم، سیلوهای سازمانی فرآیند به اشتراک‌گذاری داده را سخت می‌کنند و آزادی عمل را کاهش می‌دهند.
تمامی سازمان‌ها مدعی هستند برای داده ارزش قائلند اما رهبران به شدت تحت فشار سوالاتی از قبیل ” کدام داده از بقیه مهم‌تر است؟” و” چه برنامه ای برای کسب سود از داده‌هایتان دارید؟”و “آیا داده هایی دارید که حق مالکیت آنها در انحصار شما باشد؟”تا زمانیکه تعداد استعدادها محدود باشد و فرهنگ و ساختار سازمانی برای داده ارزش قائل نشوند شرکت‌ها نخواهند توانست در سطوح فراتر از گروه و دپارتمان در این حوزه موفق عمل کنند.
شرکت‌ها به استعدادهای خوب نیاز دارند. آنها باید از کمک‌های متخصصان فنی بهره‌مند شوند و در سطوح بالا و پایین چارت سازمانی، افرادی را بکار بگیرند که در حوزه داده دارای مهارت هستند؛ همچنین ساختار فرهنگ مناسب باعث می‌شود، داده‌ها به راحتی به اشتراک گذارده شود.

4- فناوری‌هایی برای ارائه محصول درمقیاس بالا و با هزینه پایین: شرکت‌ها برای اینکه بتوانند با پایین نگه‌داشتن هزینه مقیاس کسب‌وکارشان را گسترش دهند، به فناوری نیاز دارند.
بخش فناوری را به بخش پایه ذخیره‌سازی، پردازش، ارتباطات و بخش پیشرفته معماری‌ها ، ابزار آنالیتیکس و فناوری شناختی تقسیم می‌کنیم که موتوردرآمدزایی شرکت است.
شرکت‌ها همچنین برای اینکه بتوانند داده‌ها را ذخیره کنند، آنها را مورد پردازش قرار می‌دهند و باهم ارتباط برقرار می‌کنند، به فناوری‌های پایه‌ای نیازمندند. علاوه برآن، شرکت‌ها به ابزارهای فنی پیشرفته‌تری نیاز دارند تا بتوانند مقیاس اقدامات مبتنی بر داده را افزایش داده و محصولات نهایی را راحت‌تر به دست مشتری برسانند.
شما بدون فناوری نمی‌توانید مقیاس کسب‌وکارتان را گسترش داده و محصول‌تان را به دست مشتری برسانید و شرکت‌هایی نظیر آمازون و فیسبوک و گوگل در کار با داده موفق عمل کردند، توانستند پلتفرم‌های قدرتمندی ایجاد کنند.شاید به همین دلیل است که تعداد زیادی از شرکت‌ها در تلاشند تنها با استفاده از فناوری، در سریع‌ترین زمان ممکن وارد فضای داده شوند

5- محافظت: شرکت‌ها باید از طریق اقداماتی از قبیل پیروی از قوانین و مقررات، مراقبت از داده‌های باارزش در مقابل گم شدن و سرقت، ایستادگی در برابر شرکت‌های بزرگ با بودجه بهتر،تمرکز روی امنیت سایبری و حفظ حریم خصوصی، حفظ ارتباط با مشتریان و تحت‌‎نظر گرفتن رقبا؛ سطح ریسک را به حداقل میزان ممکن برسانند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.