• نگاهی به نمودار هایپ سایکل گارتنر در سال 2023 و فناوری‌های نوظهور آن

  فناوری هوش مصنوعی مولد (GENERATIVE AI) در نمودار هایپ سایکل 2023 در جایگاه اوج انتظارات قرار گرفته است، که پیش‌بینی می‌شود طی دو تا پنج سال آینده به سود تحولی برسد. هوش مصنوعی مولد یک روند کلیدی در این چرخه است که فرصت‌های جدیدی برای نوآوری ایجاد می‌کند.
  در همین رابطه، آرون چاندراسکاران، معاون تحلیلگر گارتنر معتقد است:
  "محبوب بودن بسیاری از تکنیک‌های جدید هوش مصنوعی تأثیر عمیقی بر کسب و کارها و جامعه خواهد داشت. پیش‌آموزش گسترده و مقیاس‌پذیری مدل‌های پایه هوش مصنوعی، پذیرش سریع و تکثیر برنامه‌های هوش مصنوعی مولد، موج جدیدی از بهره‌وری نیروی کار و خلاقیت را نوید می‌دهد."
  چرخه هایپ سایکل برای فناوری‌های نوظهور بسیار منحصر به فرد است، زیرا بینش‌های کلیدی را از بیش از 2000 فناوری و چارچوب کاربردی که گارتنر هر سال در مجموعه‌ای از فناوری های نوظهور استخراج می کند. این فناوری‌ها دارای پتانسیل‌های فراوانی برای ارائه مزایای تحول‌آفرینانه در طی دو تا 10 سال آینده هستند.

   

  منبع: گارتنر (اگوست 2023)

   

  ملیسا دیویس، از دیگر تحلیلگران گارتنر معتقد است که:
  "در حالی که در حال حاضر همه نگاه‌ها به هوش مصنوعی است، مدیران ارشد فناوری باید توجه خود را به سایر فناوری‌های نوظهور با پتانسیل تحول آفرین معطوف کنند، فناوری‌هایی  که تجربه توسعه‌دهندگان فناوری را افزایش می‌دهند، نوآوری را هدایت می‌کنند و امنیت و حریم خصوصی را افزایش می‌دهند. از آنجایی که برخی از فناوری‌ها در این چرخه هنوز در مراحل اولیه هستند، عدم اطمینان قابل توجهی در مورد چگونگی تکامل آن‌ها وجود دارد. چنین فناوری‌های نوظهوری ریسک‌های بیشتری برای استقرار دارند، اما مزایای بالقوه بیشتری برای پذیرندگان اولیه دارند."

   

  چهار حوزه مورد توجه از روندهای نوظهور فناوری در نمودار هایپ سایکل 2023

   

  هوش مصنوعی نوظهور(Emergent AI):

  علاوه بر هوش مصنوعی مولد، چندین تکنیک هوش مصنوعی در حال ظهور پتانسیل بسیار زیادی برای افزایش تجربیات مشتری دیجیتال، اتخاذ تصمیمات تجاری بهتر و ایجاد تمایز رقابتی پایدار ارائه می‌دهند. این فناوری‌ها شامل شبیه‌سازی هوش مصنوعی، هوش مصنوعی علّی، یادگیری ماشینی فدرال، علم داده‌های نموداری، هوش مصنوعی عصبی نمادین و یادگیری تقویتی است.


  تجربه توسعه دهنده (DevX):

  DevX به تمام جنبه‌های تعامل بین توسعه‌دهندگان و ابزارها، پلتفرم‌ها، فرآیندها و افرادی که با آن‌ها برای توسعه و ارائه محصولات و خدمات نرم افزاری کار می‌کنند، اشاره دارد. تقویت DevX برای موفقیت ابتکار دیجیتالی اکثر شرکت‌ها حیاتی است. هم‌چنین، برای جذب و حفظ استعدادهای مهندسی برتر، حفظ روحیه تیم و اطمینان از اینکه کار انگیزه و پاداش دارد، حیاتی است.
  فناوری‌های کلیدی که DevX را تقویت می‌کنند شامل مهندسی نرم‌افزار تقویت‌شده با هوش مصنوعی، SaaS بر پایه‌ی API، GitOps، پورتال‌های توسعه‌دهنده داخلی، دفتر برنامه‌های منبع باز و پلتفرم‌های مدیریت جریان ارزش هستند.
   

  رایانش ابری فراگیر (Pervasive cloud computing):

  طی 10 سال آینده، محاسبات ابری در پلتفرم‌های نوآوری به صورت فراگیر و یک محرک اساسی برای نوآوری تجاری تبدیل خواهد شد. برای فعال کردن این پذیرش فراگیر، رایانش ابری در حال توزیع بیشتر است و بر صنایع عمودی متمرکز خواهد شد. به حداکثر رساندن ارزش سرمایه‌گذاری‌های ابری مستلزم مقیاس‌بندی عملیاتی خودکار، دسترسی به ابزارهای پلتفرم ابری و حاکمیت است.
   

  امنیت و حریم خصوصی انسان محور(Human-centric security and privacy): ا

  نسان‌ها عامل اصلی حوادث امنیتی و نقض داده‌ها هستند. سازمان‌ها می‌توانند با اجرای یک برنامه امنیت و حریم خصوصی انسان محور، که تارو پود امنیت و حریم خصوصی را در طراحی دیجیتال سازمان می‌بافند، انعطاف‌پذیر شوند. بسیاری از فناوری‌های نوظهور شرکت‌ها را قادر می‌سازند تا فرهنگ اعتماد متقابل و آگاهی از ریسک‌های مشترک را در تصمیم‌گیری بین تیم‌ها ایجاد کنند.

   

  منبع:

  Gartner Places Generative AI on the Peak of Inflated Expectations on the 2023 Hype Cycle for Emerging Technologies, https://www.gartner.com/