• واقعیت توکنیزاسیون: چگونه فناوری بلاک‌چین می‌تواند زندگی روزمره را تغییر دهد؟

  واقعیت توکنیزاسیون: چگونه فناوری بلاک‌چین می‌تواند زندگی روزمره را تغییر دهد؟

   

  مزایای توکن‌های بلاک‌چین که معمولاً با ارزهای دیجیتال مرتبط هستند، فراتر از دنیای فین‌تک است. قابلیت ردیابی، امنیت، سرعت و شفافیت بلاک چین، علاوه بر هزینه نسبتا پایین آن، به این معنی است که این فناوری می‌تواند، در بسیاری از جنبه‌های زندگی روزمره، مزایای ارزشمندی ارائه کند. فناوری بلاک‌چین، شبکه‌ای جهانی برای انتقال ارزان و سریع دارایی‌های دیجیتال فراهم می‌کند. این فناوری به ایجاد راه‌های جدید برای کسب درآمد کمک می‌کند و به افراد اجازه می‌دهد تا برای عضویت در یک سیستم مالی جهانی، بدون نیاز به حساب بانکی، برنامه‌ریزی داشته باشند.

  بلاک چین یک فناوری منبع باز است که از نظر هزینه، قابلیت ردیابی، امنیت و سرعت ارائه دارای مزیت رقابتی است. هنگامی که دو نهاد مالی مانند بانک درخواست انتقال پول از یک حساب به حساب دیگر را دریافت می‌کنند، باید موجودی مشتریان مربوطه خود را به روز کنند. این تمرین هماهنگی و همگام‌سازی پرهزینه و وقت‌گیر را می‌توان با استفاده از یک دفتر کل تراکنش‌ها که یک نسخه واحد از رکوردها را به جای دو پایگاه داده متفاوت منعکس می‌کند، بر مبنای بلاک‌چین پیاده کرد. فناوری بلاک‌چین ارزش‌های بی‌شماری را از طریق یک فرآیند بدون اصطکاک از سوابق غیرقابل تغییر و شفاف و از طریق تبدیل دارایی‌ها به توکن‌های دیجیتال (یعنی توکن‌سازی) با قراردادهای هوشمند ارائه می‌دهد.

  "توکن کردن" یک دارایی شامل ایجاد یک نسخه دیجیتالی از آن ("توکن") است که حاوی تمام اطلاعات و حقوق دیجیتال مربوط به آن دارایی است. دارایی‌های توکن شده می‌توانند ارزها، سهام، اوراق قرضه، NFT آثار هنری و غیره باشند.

  توکن‌ها روی شبکه‌های بلاک‌چین پیاده‌سازی می‌شوند. بلاک‌چین در واقع یک فناوری دفتر کل دیجیتال است و تعداد توکن‌هایی که هر کاربر شبکه دارد و تراکنش‌هایی که در آن استفاده می‌کند را پیگیری می‌کند. چیزی که بلاک‌چین را از سایر سیستم‌های حسابداری متمایز می‌کند این است که ثبت و کنترل تراکنش‌ها در اختیار هیچ بانک، شرکت یا فردی نیست. در عوض، دفتر کل توسط صدها هزار کامپیوتر به هم پیوسته مدیریت می‌شود که هر کدام یک کپی کامل از رکورد را نگه می‌دارند. بنابراین بلاک‌چین چندین ویژگی قدرتمند دارد: تراکنش های خودکار سریع، ایمن و بدون واسطه را امکان پذیر می‌کند، قابلیت ردیابی و شفافیت را فراهم می‌کند و سوابق آن تغییرناپذیر است. این ویژگی‌ها برای شرکت‌ها، دولت‌ها، مؤسسات مالی و عموم مردم بسیار مورد توجه است، زیرا می‌توانند دیجیتالی شدن بسیاری از بخش‌های جامعه را هدایت کنند. در مقاله حاضر، تغییراتی که بلاک‌چین در زندگی روزمره ما به واسطه توکنیزاسیون فرآهم می‌کند، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

   

  از سازمان‌دهی تا ساده‌سازی رویه‌ها در زندگی روزمره

  واقعیت توکنیزاسیون: چگونه فناوری بلاک‌چین می‌تواند زندگی روزمره را تغییر دهد؟

  در جامعه‌ای که بلاک‌چین را در زندگی روزمره خود پیاده‌سازی کرده است، مردم عادی می‌توانند از آن برای سازماندهی کارهای روزمره خود استفاده کنند. برای مثال، ساعت‌ها و یخچال‌های هوشمند می‌توانند داده‌های کاربر را برای اطلاع از ساعات خواب و فعالیت بدنی روزانه و مواد غذایی موجود در یخچال ذخیره کنند تا لیست خرید مناسبی را برای کاربران توصیه کنند. علاوه بر این، کاربر می‌تواند هر روز به‌روزرسانی‌هایی را در مورد بهترین وسیله حمل‌ونقل برای رسیدن به محل کار بر اساس شرایط ترافیکی دریافت کند، یا یک کیف پول دیجیتال برای کنترل تمام دارایی‌ها و تراکنش‌های مالی خود، از جمله پرداخت‌ها و نقل و انتقالات، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری‌ها را مدیریت کند.

  پتانسیل بلاک‌چین تنها به این موارد محدود نمی‌‌شود، این فناوری را در بخش مراقبت‌های بهداشتی با عملکردهایی فراتر از ارتباط با دستگاه‌های دیجیتال نشان می‌دهد. به عنوان مثال، بلاک‌چین به کاربر یا بیمار این امکان را می‌دهد که داده‌های خود را به طور مؤثر کنترل کند و به یک هویت دیجیتالی بر اساس شرایط خود دست یابد. ژسوس هرنسیا، استاد متخصص در فناوری بلاک‌چین در مدرسه کسب و کارEAE توضیح می‌دهد که کاربر می‌تواند پزشکی را که می‌خواهد داده‌های خود را به او نشان دهد، انتخاب کند. علاوه بر این، این فناوری به کارجویان اجازه می‌دهد تا انتخاب کنند تا چه اطلاعاتی را به کارفرمای بالقوه نشان دهند.علاوه بر این، فناوری بلاک‌چین در حال حاضر برای به اشتراک گذاشتن اعتبار در حوزه مراقبت‌های بهداشتی و آموزشی استفاده می‌شود. گواهی دیجیتال کووید اتحادیه اروپا یک مثال واضح از این امر است: تغییرناپذیری و امنیت بلاک‌چین به فرد امکان را می‌دهد تا به سرعت و به طور قابل اعتماد در نزد مرجع مربوطه معتبر شود. ثابت شده است که این فناوری راه‌حل ایده‌آلی برای پیاده‌سازی مجوز جهانی واکسیناسیون است.

  در حوزه آکادمیک نیز این فناوری به افراد اجازه می‌دهد تا مدارک تحصیلی خود را در بسیاری از دانشگاه‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات در صورت لزوم ارائه دهد. این موارد هم‌چنین پتانسیل آینده «کیف پول دیجیتال» را نمایان می‌کنند که حاوی اطلاعات کاربران است، بنابراین نیازی نیست کاربران هر بار که می‌خواهند برای یک سرویس عمومی ثبت نام کنند، هویت و رمز عبور جدیدی ایجاد کنند.

  از دیگر کاربردهای بلاک‌چین می‌توان Fishcoin را نام برد که توسط برنامه جهانی غذای سازمان ملل پشتیبانی می‌شود، Fishcoin یک پلتفرم اشتراک‌گذاری داده مبتنی بر بلاک چین است که ثبت صید و اشتراک داده‌ها را در سراسر زنجیره تامین غذاهای دریایی تشویق می‌کند. Amply، یک پروژه آزمایشی در آفریقای جنوبی می‌باشد که توسط صندوق نوآوری یونیسف و Innovation Edge تامین شده است. این پلتفرم، حضور در مدرسه را با ارائه هویت دیجیتال مستقل به کودکان بر بستر بلاک چین ردیابی می‌کند. هنگامی که معلم حضور در یک برنامه تلفن همراه را تأیید می‌کند، رمزی ایجاد می‌شود که مدرسه می‌تواند برای یارانه‌های بیشتر استفاده کند. Moeda یک سیستم بانکی تعاونی مبتنی بر بلاک‌چین است که از یک توکن دیجیتالی متصل به ارز دیجیتال فیات استفاده می‌کند. ابتکار Moeda دسترسی به منابع مالی را برای کارآفرینان بدون نیاز به مراجعه به بانک تسهیل می‌کند، در حالی که سرمایه‌گذاران خطرپذیر نیز می‌توانند در این پلتفرم سود سرمایه‌گذاری‌های خود را پیگیری کنند.

   

  انتظارات از بلاک‌چین

  واقعیت توکنیزاسیون: چگونه فناوری بلاک‌چین می‌تواند زندگی روزمره را تغییر دهد؟

  یک توکن اساس هر تراکنش دیجیتالی می‌باشد که از ساده‌ترین تا پیچیده‌ترین فعالیت‌ها را می‌توان با آن انجام داد.

  هنگامی که بحث تنظیم قوانین و مقررات در حوزه دارایی دیجیتال پیش می‌آید، همه انواع دارایی‌ها، از قبیل پول، سهام و حقوق مالکیت معنوی گرفته تا  مباحث هنری و قراردادها، که بدون نیاز به نمایندگی دیجیتال و مالکیت آن به طور ایمن در یک شبکه بلاک چین ذخیره می‌شوند، می‌توانند توکن‌سازی شوند.

  بدون شک، در بعد حقوقی و تدوین قوانین و مقررات در این حوزه، هنوز جای پیشرفت زیادی وجود دارد. امروزه، هنگامی که از «توکن‌سازی» دارایی‌ها صحبت می‌کنیم، به یک محیط حقوقی پیچیده اشاره می‌کنیم. هنوز در بسیاری از موارد، مشخص نشده است که چگونه این دارایی‌های دیجیتال می‌بایست رگولاتوری شود.

  در نهایت، تکامل توکنیزاسیون غیرقابل انکار است. این یک عنصر کلیدی در اقتصاد دیجیتال خواهد بود که برخی از جنبه‌های نوآوری و کارآفرینی را بر اساس یک مدل اقتصادی غیرمتمرکزتر، دارای بوروکراسی کمتر و با مشارکت بیشتر کاربران بازتعریف می‌کند.

   

  منابع